www.mardinnethaber.com
Mardin'de üniversiteli gençler kan bağışında bulundu
13.03.2019 18:29 Mardin Nethaber

 

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ile Kızılay Mardin şubesi paydaşlığında kampüs alanında kan bağışı ve ilik nakli programı düzenlendi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Bölümü tarafından topluma hizmet uygulamaları dersi kapsamında Kızılay ile koordineli olarak kampüs alanında kan ve kök hücre bağışı etkinliği yapıldı.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Görevlisi Mehmet Fatih Erdolu, beş yıldır düzenli olarak gerçekleştirdikleri kan bağışı etkinliğine bu yıl da kök hücre bağışını eklediklerini ifade etti.

İki gün süren etkinliği değerlendiren Erdolu, kök hücre bağışına yönelik toplumdaki duyarlılığı arttırmayı hedeflediklerini belirterek; "Bunun yanında öğrencilerin bu çalışmalarla toplumu tanıma, topluma karşı sorumluluklarının farkında olmalarını istedik. Empati ve yardımlaşma duygularını geliştirmeyi hedefledik. Önümüzdeki günlerde gercekleştireceğimiz çeşitli etkinliklerle 'iyilik yapma' bilincinin toplumun geneline yaymayı amaçlıyoruz" şeklinde konuştu.

Kan bağışının sosyal sorumluluğu yanında kutsal bir görev olduğuna dikkat çeken Erdolu, "Kan stoklarının düştüğü ile ilgili Kızılay'ın bir çağrısı vardı. Biz de bu çağrıyı göz önünde bulundurarak, böyle bir karar aldık. Kan ihtiyacı hepimizin başına gelebilecek önemli bir ihtiyaçtır. Küçükte olsa bir faydamız olsun istedik. İlik nakli bekleyen kardeşlerimiz için de bazı örnekler alındı. Alınan örnekler uyum sağladığı takdirde ilik nakli bekleyen hastalara nakledilecektir" ifadelerini kullandı.

Kampanyaya destek veren herkese teşekkür eden Erdolu,“‘Kan Ver Hayat Kurtar’ sloganıyla yapılan kan ve kök hücre bağışı etkinliği, üniversiteli gençlerden büyük ilgi gördü. İki gün süren kan bağışı ve ilik nakli etkinliğine öğrencilerimiz tam destek verdi. Bu nedenle etkinlikte emeği geçen her kese teşekkür ediyorum" dedi.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com