www.mardinnethaber.com
ÖĞ-DER Bölge toplantısı Mardin'de yapıldı
13.03.2019 11:42 Mardin Nethaber

 

 

    ÖĞ-DER Şuurlu Öğretmenler Derneği Mardin şubesinde yapılan toplantıya Ankara Genel Merkezden Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahman Erbaş'ın yanı sıra Elazığ Şube Başkanı Habib Karaçorlu, Diyarbakır Şube Başkanı Mahmut Özdemir, Şanlıurfa Şube Başkanı Yunus Yeğin, Mardin Şube Başkan Yardımcısı Naim Eryiğit ve alanında uzman öğretmenler katıldı.
Mardin Şube Başkanlığında gerçekleşen toplantıda konuşan Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahman Erbaş, şuurlu nesiller ancak şuurlu öğretmenlerin elinde yetişebileceğine dikkat çekerek, bizde Şuurlu Öğretmenler Derneği olarak bu inanç ve azimle çalışmalarımıza devam ediyoruz”dedi.
Genel Başkan Yardımcısı Erbaş, "Derneğimiz kurulduğu günden beri eğitim-öğretim alanında 'Eğitimde asıl mesele çocukların kalbine ne koyduğumuzdur' anlayışıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Hayat pahalılığı ve işsizliğin giderek arttığı bu günlerde gençlerimiz gelecekten ümidini kesme noktasına gelmiş, aileler parçalanma sürecine girmiş, boşluk ve çaresizlik insanımızı helal haram kaygısı taşımayan bir yaşantıya sürüklemiştir" dedi.
Eğitimle ilgili konular üzerinde görüşlerin tartışıldığı toplantıda konuşan Erbaş, "Aslında tüm bu sıkıntıların kaynağı bu ülkenin genetiğine uymayan batıcı bir anlayışla tanzim edilmiş bir eğitim sisteminin varlığıdır. Eğer bu sistemden bir an evvel vazgeçip, özümüze, kültürümüze ve inanç değerlerimize uygun bir modele geçersek o zaman eğitim öğretimde istenilen hedefe varabiliriz. Yoksa sürekli bakan ve bürokrat değişikliğiyle bir iş yapamayıp havanda su döverek zaman kaybetmiş oluruz" şeklinde konuştu.
Türkiye'de aile ve toplum ahlakını hedef alan televizyon dizilerine de dikkat çeken Erbaş, "Öte yandan, Türkiye'de her hafta 60'ın üzerinde dizi oynatılıyor. Televizyonlarda oynatılan diziler aile ve toplum ahlakını hedef almaktadır. Hint, Amerikan ve yerli dizilere de bakıldığında neredeyse konular aynıdır. 'Aileyi nasıl ifsat ederiz, toplumu nasıl bozarız' bunu dizilerle yapmaya çalışıyorlar. Hal böyle olunca biz eğitimciler nasıl çocuk yetiştireceğiz, nasıl sağlam aile kuracağız, nasıl sağlam bir toplum olarak kalacağız. Bu dizilere bir ayar verilmesi noktasında başta RTÜK olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını göreve davet ediyoruz" dedi.

      Milli Eğitim Bakanlığında sık sık bakan değişmesine rağmen kör düğüm haline gelen eğitim öğretim sorunlarına da değinen Erbaş, "Bu kadar bakan değişmesine rağmen eğitime çözüm bulunamamış, aksine eğitimde yaz boza devam edilmiştir. Eğitimin; atanamayan öğretmenler, disiplin anlayışı, öğretmenlerin itibarsızlaştırılması ve ekonomik sorunları, okulların sorunları, idarecilerin sorunları, kişilikli bireylerin yetişmemesi, istihdam gibi saymakla bitmeyen onlarca sorunu varken; biz eğitimciler yöneticilerden pembe tablolar çizmelerini değil, eğitimin sorunlarına kalıcı çözümler bulmasını bekliyoruz" temennisinde bulundu.
Şuurlu Öğretmen-ler Derneği olarak Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili kurumlara çağrıda bulunan Erbaş, "Şuurlu Öğretmenler Derneğinin bu güne kadar hazırlamış olduğu raporlar incelen-meli ve değerlendirilme-lidir. Ülkemizin ehliyetli ve liyakatli akademisyenleri-nin fikirleri doğrultusunda sorunlara kalıcı çözümler bulunmalıdır. Bir an evvel AB projelerinden vazgeçilmeli ve millî projelere ağırlık verilmelidir" ifadelerini kullandı.
Toplantının kapanış konuşmasını ÖĞ-DER Şuurlu Öğretmenler Derneği Mardin Şube Başkan Yardımcısı Naim Eryiğit ise, bu toplantının birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış, dillerin ve dinlerin şehri olan Mardin'de yapılmasından dolayı büyük onur duyduklarını belirterek, "Bizde ÖĞ-DER Mardin şubesi olarak Mardin'de eğitimin sorunları ve çözümleri noktasında sürekli çalışma içindeyiz. Öğrencilerimizin sorunlarıyla yakından ilgileniyoruz. Geleceğimizi şuurlu öğretmenler nezdinde şuurlu öğrencilere, gençlere emanet etmek istiyoruz. Bu toplantıya katılım sağlayan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyo-rum"dedi

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com