www.mardinnethaber.com
Üniversiteli gençlerin TEMA heyecanı
11.03.2019 22:25 Mardin Nethaber

 

 

Mardin Artuklu Üniversitesi Genç Tema Topluluğu ile gerçekleşen toplantıda önemli başlıklara imza atıldı.

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Mardin İl Temsilciliği tarafından Artuklu Üniversitesinde düzenlenen koordinasyon toplantısında önemli kararlar alındı.

Mardin Artuklu üniversitesi Genç Tema örgütlenmesine yönelik gerçekleşen toplantıda konuşan TEMA Mardin İl Temsilcisi Kemal Aktürk, TEMA'ın önemine dikkat çekerek, günümüz dünyasında var olan toprak kaybının gittikçe büyüdüğünü, küresel ısınmanın da her geçen gün daha da arttığını söyledi.

Genç Tema yönetim kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu toplantıda konuşmasına devam eden Aktürk, “Toprak, tüm canlılar için yaşamsal önem arz ediyor. Günümüzde toprağın sunduğu verim gittikçe azalmaktadır. Çiftçilerimiz toprağı dinlendirmeden yani nadasa bırakmadan ürün arkasına ürün ekerek toprak kalitesini düşürüyor. Tüm karasal yaşam doğrudan toprağa bağlıdır ve yaşam toprakta filizlenir. Toprak, insanlığın ve tüm canlıların yaşam kalitesini etkiler. Bu nedenle TEMA olarak üniversitede olsun, üniversite dışında olsun toprak ve küresel ısınmaya dikkat çekecek, tanıtım ve bilgilendirme programları yapılmalıdır. Stant çalışmaları ve eğitim etkinlikleriyle vatandaşlarımızın dikkatini bu yöne çekmeliyiz. Toprak ve küresel ısınmanın ehemmiyeti hakkında bilgiler vermeliyiz. Bizden sonra siz gençlere bu konuda büyük görevler düşüyor. Bu görevi layıkıyla yerine getireceğinize inancım tamdır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından üç aylık eylem planı maddeler halinde sıralanarak, aktif hale getirilmesine oy birliğiyle karara bağlandı. Alınan kararların başlıcaları şöyle: Artuklu Üniversitesi kampüs alanında hobi bahçesinin kurulması, TEMA ile ilgili fotoğraf ve kısa film çekimleri, tiyatro ekibinin kurulması, Tema üyelik standının oluşturulması gibi önemli başlıklara imza atıldı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Yüksekokulunda düzenlenen toplantıya TEMA Mardin İl Temsilcisi Kemal Aktürk, İl Temsilci Yardımcısı Ömer Babaoğlu, TEMA Artuklu ilçe Temsilcisi Didem Er, Sağlık Yüksekokul Müdür Yardımcısı ve Artuklu Üniversitesi Genç TEMA Topluluk Koordinatörü Gülcan Çiftçioğlu, Genç Tema Başkanı Nuzan Sezgin, Artuklu Sosyal Yardımlaşma Müdürü ve TEMA Gönüllüsü Ramazan Güzel, Mardin Fotoğraf ve Sanat Derneği Başkanı ve TEMA Gönüllüsü Latif Sakız hazır bulundu.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com