www.mardinnethaber.com
Vicdan Hareketine vatandaşlardan tam destek
08.03.2019 18:26 Mardin Nethaber

 

Suriye zindanlarında ki kadın ve çocukların dünyaya açılan penceresi ve sesi olmak için bir araya gelen Vicdan Hareketi yeleri cuma namazı sonrası büyük bir katılımla basın açıklaması yaptı.

Şakir Nuhoğlu Camii önünde gerçekleşen basın açıklamasına Mardin’de faaliyet Sivil Toplum Kuruluşlarının yan sıra çok sayıda vatandaş da destek verdi.

İHH Mardin Gençlik Kolları Başkanı Hamdullah Aşar tarafından yapılan açıklamada Suriye zindanlarında son kadın ve çocuk özgür oluncaya kadar ayakta olacaklarını belirterek, “Geçtiğimiz yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, ‘Vicdan Konvoyu’ ile başlayan hareketimiz bu yıl da Suriye zindanlarında ki kadın ve çocukların özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılıncaya kadar faaliyetlerine devam edeceklerini söyledi.”

Suriye savaşı sırasında sayısız savaş suçu işlendiğini aktaran Aşar, "Uluslararası sözleşmeleri etkili olarak uygulaması gereken devletler, uluslararası yargı mekanizmaları ve uluslararası toplumun bütün bileşenleri sivil insanların, kadın ve çocukların korunmasından sorumludur. Kadınlar ve çocuklar korunmalı, hiçbir şekilde esir tutulmamalı, taraflarca herhangi bir şekilde pazarlık konusu ve unsuru yapılmamalıdır. İnsan hayatının ve onurunun korunması temel prensiptir. Bu prensibin ve sorumlulukların yerine getirilmesi ancak insanlık vicdanının harekete geçmesiyle mümkün olabilecektir." dedi.

"Hemen şimdi tecavüzü savaş silahı olarak kullanmayı bırakın." diyen Aşar, "Hemen şimdi kadınlara acımasızca yapılan işkenceyi durdurun. Hemen şimdi tüm Suriyeli kız kardeşlerimizi serbest bırakın. Bırakın evlerine dönsünler, bırakın ailelerine kavuşsunlar. Yeryüzünün dört bir yanındaki insanlık ailesinin her bir ferdini merhamete çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Suriye rejiminin hapishanelerindeki cesur ve onurlu kadınlara seslenen Aşar, son olarak şunları söyledi:

"Yeryüzünde vicdanlı bir insan kalmadı mı bize yardım edecek?' diyen kadınlara sesleniyoruz. Sesimizin size ulaştığını biliyoruz. Buradayız ve özgürlüğünüz için bütün gücümüzle kadın-erkek hep beraber çalışıyoruz. Pes etmeyeceğiz. Sizden asla vazgeçmeyeceğiz. Çünkü insanız! Ve herkes için insanca yaşam istiyoruz. Suriye zindanlarındaki son kadın ve çocuk özgür oluncaya dek ayaktayız!"

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Güncel
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com