www.mardinnethaber.com
Mardin'de Beyincik Tümörü Ameliyatı Yapıldı
23.02.2019 18:49 Mardin Nethaber

 

Mardin Devlet Hastanesinde ilk defa 50 yaşında bir bayan hastaya beyincik ve omurilik tümörü ameliyatı yapıldı. Ameliyat sonrası hasta tadevi sürecini tamamladıktan sonra taburcu edildi.

Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz konuyla ilişkin yaptığı açıklamada Beyin Cerrahi tanı ve tedavisi alanına giren beyin omurilik ve omurga hastalıkları bölgemizde sıkça görüldüğünü söyledi.

Açıklamasının devamında Yavuz, "Tümör, vücudumuzda olmaması gereken bir yerde oluşan bir doku ya da herhangi bir dokunun olması gereken yerde kontrolsüz büyümesi anlamına gelir. Bu tanıma göre vücudumuzda çok da fazla önemsemediğimiz yağ bezeleri ve et benleri de tümör kavramına girebilir. Ancak her tümör öldürücü olmasa da beyin tümörlerinde beyin dokusunun istisnai bir durumu vardır. İyi huylu tümörler de beyin kafatası içinde kapalı bir odada yer aldığından öldürücü olabiliyor. Bu nedenle beyin tümörlerinin tümü öldürücü olmasa da mutlaka kontrol altında tutulmalı ve doğru müdahale edilmedir" dedi.

Yavuz, "Hastanemiz de bulunan imkanlar sayesinde aciliyet gerektiren travma vakaları haricinde beyin kanamaları, beyin ve omurilik tümörleri, doğumsal omurilik ve omurga hastalıkları, omurilik kanallarında darlık ve bel kaymalarına yönelik cerrahi tedaviler başarıyla yapıldığını söyledi."

Ameliyatı gerçekleştiren Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanları Op. Dr. Özcan Aslanbaş ile Op. Dr. Erdal Gür yaptıkları açıklamada; “Beyin tümörü belirtileri kusma, şiddetli baş ağrısı, konuşma ve görme bozukluğu, kol ve bacakta güçsüzlük şeklinde sıralanabilir. Beyin tümörünün belirtilerinden biri de hormonal bozukluklar ve buna bağlı klinik belirtilerdir. Beyin tümörü belirtilerine sahip olan kişiler beyin cerrahisi ya da nöroloji uzmanına başvurmalıdır. Toplumda yaygın olarak görülen beyin tümöründe başarı için tam donanımlı bir merkez, ekip yaklaşımı ve multidisipliner tedavi anlayışı çok önemli olduğuna dikkat çekildi."

Açıklamanın devamında, "Beyin tümörü ameliyatında en önemli faktörler tümörün tip, yerleşim yeri, hastanın yaşı, genel durumu ve hastada operasyon kararını etkileyebilecek ek problemlerin olup olmamasıdır. Bu nedenle kişiye özel bir tedavi uygulanır ve başarı oranı artar. Kötü huylu beyin tümörlerinin tedavisi genellikle cerrahi olarak yapılır. Beyin tümörü ameliyatlarında en önemlisi ameliyatın beyin tümörlerinde uzman ekipler tarafından gerçekleştirilmesidir" ifadeleri kullanıldı.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com