www.mardinnethaber.com
Doğal Boya Atölyesi kurdular
21.02.2019 16:02 Mardin Nethaber

 

Sebze meyve sularından ellerine bulaşan lekelerden yola çıkarak doğal boya üretimine başladı.

İki arkadaşıyla bir araya gelerek doğal boya üretimi yapmaya başlayan Binnur Temel,  son zamanlarda çocuklarda artan çeşitli hastalıkların nedeni, çocukların doğallıktan uzak olduklarından kaynaklandığını söyledi.

Çocukları piyasada satılan kimyasal ürünlerden uzak tutmak amacıyla böyle bir girişimde bulunduklarını belirten Binnur Temel,  Balıkesir'de tarımla uğraştığını, meyve ve sebzeleri toplarken eline bulaşan boya lekelerinden etkilenerek, böyle bir girişimde bulunduğunu belirtti.

 Bitkileri kaynattıktan sonra bu sonuca ulaştığını kaydeden Temel, “Kurdukları Doğal Boya Atölyesinde Limondan sarı, çilek ve nardan kırmızı, mavi yemişten siyah, bal kabağından turuncu, ıspanaktan yeşil, şalgamdan mor renkleri elde ettik. Köy köy gezip, kent ve ilçe merkezlerinde engelli derneklerini ziyaret ediyoruz. Hem boya yapımını öğretiyor hem de yaptıkları boyaları ücret talep etmeden ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırıyoruz" dedi.

Doğal Boya Atölyesinde Dr. Canan Süleymanoğlu ve emekli öğretmen Yasemin Ar Keskin ile birlikte çalıştıklarını anlatan Temel, fırsat buldukça Türkiye'de farklı şehirlere, köylere giderek buradaki ailelere sebze ve meyvelerden nasıl boya yapacaklarını öğrettiklerini ifade etti.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Güncel
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com