www.mardinnethaber.com
1 Yaşındaki Çocuğa Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Yapıldı
15.02.2019 14:58 Mardin Nethaber

 

Mardin Devlet Hastanesinde ilk defa 1 yaşındaki çocuğa müdahale edilerek kapalı böbrek taşı ameliyatı yapıldı.

İlk defa gerçekleşen ameliyatın ardından açıklamada bulunan Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, Hastanemizde dünya standartlarında kullanılan bütün taş kırma yöntemleri mevcuttur. Daha önce çocuk yaştaki hastalarımızı şehir dışında bulunan Tıp Fakültelerine tedavi için gönderiyorduk. Artık hastanemizde 1 yaş altında ki guruba ve her yaştaki hastalarımıza müdahale edebiliyoruz. Hastanemizde 1 yaşındaki çocuğa yapılan operasyonla hastanın taşları başarılı bir şekilde kırılarak dışarı alındı. Buda bizleri çok sevindirdi. Mardin Sağlık camiası ve Mardin halkı adına gurur verici bir durum olduğunu söyledi.

Ameliyatı gerçekleştiren Mardin Devlet Hastanesi Üroloji Hastalıkları Uzmanı Dr. İhsan Ünüş ise Operasyon için hastanın sırt bölgesinde 3-4 milimlik bir kesi yapılarak buradan böbrek içerisine bir operasyon gerçekleştirdiklerini söyledi.

Dr. Ünüş, Böbrekteki taşı parçalara ayırarak aynı kesiden taş parçalarını aldık. Bu ameliyat orta 2 cm ve daha üzerindeki taşları almak için yapılan endoskopik bir operasyondur. Tedavisi için yapılacak olan kesinin boyutu son derece küçüktür ve herhangi bir iz bırakmaz. Aynı zamanda tedavi sonrası ağrı durumu oldukça azdır.  Ameliyat sonrası aynı zamanda hastaların gündelik yaşamlarına daha hızlı dönmesini sağlamaktadır” dedi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com