www.mardinnethaber.com
Derik’te İlk defa mide ameliyatı yapıldı
13.02.2019 14:26 Mardin Nethaber

 

Derik Devlet Hastanesinde ilk defa mide delinmesi ameliyatı yapıldı. 57 yaşında ki erkek hastaya uygulanan mide delinme ameliyatı başarıyla tamamlandı.

Mardin’e bağlı Derik ilçesi Devlet Hastanesine 57 yaşında ki bir hasta şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma ve mide yanması şikâyeti ile Hastanenin Acil Servisine başvurması üzerine, burada yapılan tetkikler sonucunda hastanın midesinde delinme olduğu teşhisi konuldu.

Hasta Genel Cerrahi kliniğine alınarak, Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hüseyin Yönder tarafından ameliyata alındı. Başarıyla gerçekleşen ameliyatın ardından dinlenen hasta Dr. Hüseyin Yönder nezaretinde sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hüseyin Yönder tarafından ameliyatla ilgili yaptığı açıklamada; “Mide delinmesi, çeşitli mide problemleri nedeniyle meydana gelen bir durumdur. Midenin delinmesi durumu, mide duvarının zarar görmesi ve karın boşluğuna açılması şeklinde açıklanabilir. Bu delik nedeniyle özellikle mide asidi ve sıvı gıdalar mideden karın boşluğuna akmaktadır. Bu durum da çeşitli şikâyetlere ve belirtilere neden olmaktadır” dedi.

Açıklamasının devamında Yönder, “Mide şikâyetiyle bize gelen hastaya gereken tetkikleri yaptık.  Mide delinmesi ön tanısıyla gerekli tetkikler yapıldıktan sonra mide çıkışına yakın bölgede delinme tespit ettik. Yaptığımız operasyon sonucunda hasta sağlığına kavuşarak taburcu edildi.

Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz ise Derik Devlet Hastanesi Genel Cerrahi kliniğinde mide-bağırsak ameliyatları, fıtık, safra kesesi ve karın germe ameliyatları gibi pek çok ameliyatın başarıyla yapıldığını belirterek, hastanemizde tıbbi malzeme ve her türlü imkânın mevcut olduğunu söyledi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com