www.mardinnethaber.com
Cami Gençlik Buluşması devam ediyor
11.02.2019 16:42 Mardin Nethaber

 

Cami Gençlik Buluşması adı altında düzenlenen ders halkasının bu hafta ki konuğu Hafız Mehmet Emin Beliktay hoca oldu.

Merkez Artuklu İlçesi Sadık Yay Camisinde düzenlenen Cami Gençlik Buluşmasına Sadık Yay Cami imam hatibi Ahmet Sırdaş'ın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Ders halkasına konuşmacı olarak katılan Artuklu İlçe Müftülüğünde vaizlik görevini de yürüten Beliktay, Adaklar ve Kurban konusunu işleyerek, katılımcılara ayetler ve hadisler ışığında geniş kapsamlı bir sunum yaptı.

Adaklar ve Kurban konusunu geniş kapsamlı bir şekilde işleyen Beliktay; Kurban, kelime olarak dilimize Arapçadan geldiğini, kurbanın asıl manası Allah'a 'yaklaşmak' olduğunu söyledi.

Kurban da zekât gibi hicretin ikinci yılında emredildiğini aktaran Beliktay, Allah (cc) Kur’an-ı Kerim’de kurban hakkında 'Rabbin için namaz kıl ve kurban kes' buyurulmuştur. Buradaki namaz bayram namazı, kesmekten kasıt ise kurban bayramı günlerinde kesilen kurbanlardır. Ayrıca Sevgili Peygamberimiz (s.a) de kurban kesmiş ve kurban kesmeyi öğütlemiştir" açıklamasında bulundu.

Katılımcıların dikkatli bakışları arasında konuşmasına devam eden Beliktay, "Adak ise bir kimsenin, dileğinin, isteğinin yerine gelmesi veya bir bela ve musibetin giderilmesi maksadıyla, Allah’ü Teâlâ için; namaz kılmak, oruç tutmak, kurban kesmek gibi farz veya vacib cinsinden başlı başına ibadet olan bir şeyi yapmayı söz vermesi, vazife kabul etmesi. Adak kelimesinin Arapça karşılığı nezr'dir" dedi.

Yaklaşık bir saat süren sohbetin sonunda adaklar ve kurban konusunda birçok bilgiye sahip olduklarını ifade eden katılımcılar, Mehmet Emin hocaya teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com