www.mardinnethaber.com
BİK’in Yeni Nesil Gazetecilik Projesi, Sertifika töreni ile sona erdi
09.02.2019 16:36 Mardin Nethaber

 

 

     Basın İlan Kurumu (BİK) Mardin Şubesi’ nin koordinatörlüğünde, Dicle Kalkınma Ajansının (DİKA) desteği ve Mardin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) işbirliği ile düzenlenen Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdamProgramı’nın sona ermesiyle kapanış ve sertifika töreni düzenlendi.Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Yakup Karaca’nın katıldığı sertifika töreninde Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimini Programı'nda başarılı olan 26 kursiyer sertifika alarak mezun oldu.

    Artuklu Kaymakam-lığı konferans salonunda yapılan törende, DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Artuklu Kaymakamı Şakir Önen Öztürk ve BİK Mardin Şube Müdürü Adnan Günbegi’nin birer konuşma yaptığı töreninin sonunda eğitime katılan-lara sertifikaları verildi. 

Sertifika töreninde konuşan Mardin Valisi Mustafa Yaman, bölgede sağlanan huzurda gazetecilerin de önemli katkılarının bulunduğuna dikkati çekti. Yaman, “Son bir buçuk yılda Mardin’e 3 milyondan fazla misafiri ağırladık, 2019 yılında ise hedefimiz 5 milyonun üzerinde misafiri ağırlamaktır.” dedi.
Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca da “İnsan kaynaklarının masraflarını bir tarafa bırakacak olursak dijital yayıncılıkla maliyeti yüzde 5'e kadar indirebiliriz.”dedi.
Yerel basının dijital dönüşüme ayak uydurma-sının kaçınılmaz olduğunun altını özellikle çizen Karaca, BİK olarak sektöre bu konuda ellerinden gelen desteği verdiklerini söyledi.
Yerel basının ekonomik sıkıntılarının giderilmesinin büyük önem taşıdığını söyleyen Karaca, “Yazılı basın sektörüne ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanı kazandırmak için ‘Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı Projesi’ hazırlandı. Sektörümüzün kangren haline gelmiş temel sorunlarının halledilmesine, yapısal dönüşümü ile birlikte dijital dönüşümlerini de gerçekleştirmesine katkı sağlayacağını düşünüyoruz.” dedi.
Dünyada bütün gazetelerin benzer sıkıntılar yaşadığına dikkati çeken Karaca, yerel basında dijital dönüşümün kaçınılmaz olduğunu belirtti.
Dönemin “Dijital Yayıncılık Çağı” olduğunu ve kağıt baskının hem maliyet hem zaman anlamında bu çağla kıyaslanamayacağını vurgulayan Karaca, şöyle konuştu:“İnsan kaynaklarının masraflarını bir tarafa bırakacak olursak dijital yayıncılıkla maliyeti yüzde 5'e kadar indirebiliriz. Geleneksel yöntemle bir ürünün maliyetini 100 liraya mal ederken dijital yöntemlerle bu 5 liraya kadar düşürülebiliyor. Böyle bir durum karşısında mücadele etmek veya rekabet etme imkânı yok. Tek bir seçeneğiniz var, bu teknolojileri biz de kullanacağınız. ”
Gazetecileri çağa uygun eğitirken bir taraftan da bu dönüşümü sağlamaya çalışacaklarını aktaran Karaca, "Artık analog dönemden dijital döneme geçiyoruz. Bu geçiş döneminde buradaki kursiyer arkadaşlarımız, bizi bu döneme taşıyan arkadaşlarımız olacak.” ifadelerini kullandı.
Karaca, bu tür eği-tim programlarını Türkiye' nin dört bir tarafında yaygınlaştırmayı arzu ettiklerini sözlerine ekledi.
BİK Mardin Şube Müdürü Adnan Günbegi ise katılımcıları selamla-dıktan sonra bugüne ka-dar birçok projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.
Konuşmaların ardından Mardin, Şanlıurfa, Batman, Diyarbakır ve Şırnak'tan katılan ve eğitimlerini başarıyla tamamlayan 26 kursiyere sertifika verildi.
Basın İlan Kurumu Mardin Şubesi, törenin ardından katılımcılara Mardin’e özgü telkâriden yapılmış ay yıldızlı rozet ve çam fidanları hediye etti.(M.Abdullah Uzuner) 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com