www.mardinnethaber.com
Mardin'de "Sivil Toplum Günleri" etkinliği
08.02.2019 11:30 Mardin Nethaber

 

 

    İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen ve Türkiye ile Avrupa Birliğinin (AB) finanse ettiği ''Kamu Sivil Toplum Kuruluşu (STK) İşbirliği Projesi'' kapsamında Mardin'de ''Sivil Toplum Günleri'' etkinliği düzenlendi.

    Bir otelde düzenlenen toplantıya Mardin Valisi Mustafa Yaman, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanı Adnan Zengin, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sivil Toplum ve Temel Haklar Program Sorumlusu Maxime Montagner, kentteki kamu ve STK temsilcileri katıldı.
Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mus-tafa Yaman, toplantıda yaptığı konuşmada, Sivil Toplum Günlerinin Mardin’de yapılmasının Mardin’de olmasının çok büyük önem arz ettiğini belirten Yaman, “Çünkü Mardin son bir buçuk yıldır görülmesi en çok tercih edilen şehirlerara-sında geliyor. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanı-mızın riyasetinde, İçişleri Bakanlığımızın koordina-törlüğünde bölgede terör örgütüne yapılan operas-yonla bölge ve Mardin’de yakalanan huzur, kamuoyunu önemli ölçüde sevindiriyor. Bu huzurla birlikte Mardin’de son bir buçuk yılda 3 milyon misafir ağırladık. Bunların 500 bini yatılı misafir. 2019 yılında ise 5 milyon turist olarak tahmin ediyoruz. Bu huzurun sağlanmasın-da devletimizin önemli katkıları olsa da siz değer-li vatandaşlarımız ve STK temsilcilerinin çok önemli destekleri var” dedi.
2,5 yıldır Mardin’ de Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili olarak görev yaptığını ve bu sürede şehirde yaşad-ıklarına değinen Yaman, “Hiç çöpler toplanmamış, kamu hizmeti yapılmamış. Belediyeler işini gücünü bırakmış terör örgütlerine destek oluyorlardı. Bir takım STK’larda destek oluyorlardı. O günden bugüne yapılan başarılı operasyonlar ve belediye-lerin halka yönelik yaptığı çalışmalarla bölge şuan huzur içerisinde. İnşallah bu şekilde devam edecek.” diye belirtti.
“Türkiye'nin 20 farklı ilinde bu program düzenlendi”
Dernekler Dairesi Başkanı Adnan Zengin ise şunları söyledi: "Kamu kurum ve kuruluşlarının değerli temsilcilerinin aramızda olduğunu biliyorum. Kendilerinden özellikle sivil toplum kuruluşlarımızın önyargısını dinlemelerini, fikirlerinin alınmasını istirham ediyorum. Sivil Toplum Günleri buluşmalarıyla işte tam da bunu hedeflemekteyiz."
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sivil Toplum ve Temel Haklar Program Sorumlusu Maxime Montagner, projenin Türkiye'nin 20 farklı ilinde düzenlendiğini belirtti. Montagner, "Nisan 2018'de Türkiye üzerine yayınlanan son Avrupa Komisyonu Raporu'nda da belirtildiği gibi, 'Sivil toplum, artan baskı altında kalmasına rağmen aktif ve kamu işleyişine dâhil olmaya devam etmektedir.' Bu iki günü sesinizi duyurmak, sivil toplum ile kamu sektörü arasında gelişmiş bir diyaloga ve işbirliğine katkıda bulunmak için lütfen bunu bir fırsat olarak kullanınız. STK'lara söz hakkı verip, politika oluşturmaya katılım konusundaki potansiyel ilerleme ve izlenmesi açısından büyük önem taşıdığı için bu proje AB tarafından desteklenmek-tedir."dedi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com