www.mardinnethaber.com
9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü etkinliği
06.02.2019 22:35 Mardin Nethaber

 

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü tüm dünyada olduğu gibi Mardin'de de düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor.

Tüm dünya ülkelerinde, tütün ürünleri tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı zararlı etkilerinin önlenmesi ve küresel tütün salgınını önlemek amacıyla her yıl 9 Şubat günü, Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kutlanmaktadır.

Tütün dumanında 4 binden fazla kimyasal madde ve bu maddelerin 70'den fazlası kansere neden olmaktadır. Bu kimyasal maddeler tütün dumanında oldukça fazla miktarda bulunmaktadır.

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadale Birimi ile Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Birimi ile 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü etkinliği kapsamında 06 Şubat Çarşamba günü Dara Cafe’de Tütün Ürünlerinin Zararları konulu bir sunum yapıldı.

Dr. Mehtap Varlıklar ve Ethem Uygur tarafından yapılacak olan sunumlar, 7 Şubat Perşembe günü Yenişehir’de bulunan Alpoz Kıraathanesinde, 8 Şubat Cuma günüde Mardin Devlet Hastanesinde devam ederek, stand açılarak etkinliklere devam edecektir.

Etkinlikte Halk Sağlığı Uzmanları ve yardımcı sağlık personeli eşliğinde katılımcılara tütün ve tütün kullanımı zararları konusunda gerekli bilgilendirmeler yapılarak eğitici materyaller dağıtılmıştır.

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "Bugün tüm dünya ülkelerinde sigarayı bırakmada “Sigarayı Bırakma Poliklinikleri”nin etkinliği kabul görmektedir. Sigarayı bırakma polikliniklerine başvuran kişilerde sigarayı bırakma oranı, kendi kendine sigarayı bırakmaya çalışanlara oranla daha yüksektir. İlimizde de sigarayı bırakmak isteyenlerin ücretsiz başvurabileceği Sigara Bıraktırma Tedavi ve Danışmanlığı Poliklinikleri Merkezde, Kanser Erken Teşhis,Tarama ve Eğitim Merkezi, Mardin, Midyat, Kızıltepe ve Nusaybin Devlet Hastanesi ve Artuklu Sağlıklı Hayat Merkezinde halkımıza hizmet vermekte olup Sigara Bıraktırma Polikliniklerimizde hekimlerimizin vatandaşlarımıza yazdığı ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak vatandaşlarımıza verilmektedir" denildi.

Açıklamanın devamında 2018 yılı içerisinde Sağlıklı Hayat Merkezinde faaliyet göstermekte olan Sigara Bırakma Polikliniğinde yaklaşık 2 bin 500 kişi muayene edilmiş, bunlardan 2 bin 134 kişiye ilaç tedavisi verilmiş ve 674 kişi sigarayı bırakmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü vatandaşlardan ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı’nı aramalarını ve ilimizde hizmet veren Sağlıklı Hayat Merkezine başvurmalarını istedi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com