www.mardinnethaber.com
HASANKEYF'TE YÜZLERCE MEZAR TAŞINDI
31.01.2019 20:30 Mardin Nethaber

 

Ilısu Barajında su tutulma işlemi devam etmesi üzerine bölgede bulunan eserlerin taşınmasından sonra ibaraj bölgesinde bulunan mezarlarda taşındı.

Sular altında kalacak yaklaşık 550 mezarın bulunduğu ilçede, belediye tarafından hazırlanan yeni yerlerine taşındı. Taşınma sırasında taşınan mezar sahipleride hazır bulundu.

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde sular altında kalacak olan bölgede yaklaşık 550 mezar bulunuyordu. Sular altında kalacak olan mezarların ilçede hazırlanan yeni mezarlık alanına taşındı.

Ilısu Barajında su tutma çalışmaları devam ederken, suların altında kalacak eserleri korumaya yönelik yapılan taşıma işlemi ardından bölgede bulanan yaklaşık 550 mezar da yeni hazırlanan yerlerine taşındı.

DSİ 16. Bölge Müdürlüğünden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında Hasankeyf ilçe merkezinin su altında kalacak olması nedeniyle vatandaşlardan gelen başvurular doğrultusunda Hasankeyf ilçe merkezinde bulunan ve nakil başvurusunda bulunan 550 adet mezar, dini vecibelere uygun ve büyük titizlikle yeni mezarlık alanına taşınarak, Midyat Taşı ile mezar yapımı tamamlanmıştır. Mezarların yeni yerleşkesindeki yerine taşınması ve Midyat Taşı ile kaplanması, Hasankeyf haklı tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanmıştır.” denildi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Güncel
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com