www.mardinnethaber.com
Ayakkabı tamir ederek 4 çocuğunu okuttu
30.01.2019 15:11 Mardin Nethaber

 

Babasından devraldığı ayakkabı tamircilik mesleğini hiç ara vermeden 38 yıldır devam ettiriyor.

Merkez Artuklu ilçesinde ayak kabı tamirciliği yapan Veysi Bilgici 13 yaşında babasının yanında başladığı ayakkabı tamircilik mesleğini 38 yıldır ara vermeden sürdürüyor.

15 yaşında ayakkabı tamir etmeye başladığını anlatan bilgici, o dönemlerde tabanı delinen ayakkabılara pençe taktıklarını, ayakkabı tamir etmenin adetten sayıldığını belirterek, tamir işi artık bitme noktasına geldiğini ama ne olursa olsun bu mesleğin bitmeyeceğini söyledi.

Baba mesleği olan ayakkabı tamirciliği yaparak 4 çocuğunu okutan Veysi Bilgici, “Kış aylarında işlerimiz daha çok yoğunlaşıyor. Raflara kaldırılan öğrenci çantaları, botlar ve ayakkabılar raflardan indirilir, söküklerini tamir etmek için bize getirirler. Bizde bunların söküklerini zincirlerini tamir ederek yeniliyoruz. Yani anlayacağın kış mevsiminde işimiz daha çok artıyor” dedi.

 Bu meslek teknolojiye yenik düşmedi

 Bu mesleğin teknolojiye yenik düştüğüne inanmadığını dile getiren Bilgici, "Birçok haber dinliyorum, bu mesleğin teknolojiye yenik düştüğünü söylüyorlar. Bu meslek teknolojiye değil, gençlere yenik düştü. Hiç bir genç bu mesleği yapmak istemiyor. Bu meslek teknolojiye yenik düşseydi, bugün dünyanın her yerlerinde hala ayakkabı tamircisi olmazdı. Ben tam 38 yıldır bu mesleği severek yapıyorum. Eskiye nazaran elbette düşüş olmuş ama gördüğünüz gibi hala bu işi yapıyorum. Bir çift ayakkabısı olan da geliyor, 10 çift ayakkabısı olan da geliyor. Hiç gelmezse boyatmaya geliyor, ama mutlaka geliyor" ifadelerini kullandı.

Bu meslek bir ihtiyaçtır

 Bu güne kadar birçok Mardin Milletvekilinin ve Mardin valisinin ayakkabılarını boyatıp, tamir ettiğini ifade eden Bilgici, “Bizden sonra gelecek olan nesiller bu işi yapmayacak. Çünkü artık çırak yetiştiremiyoruz. Gençlerimiz bu işi beğenmiyor. Kendi çocuklarımı dahi ikna edemiyorum. Kimse artık eskisi gibi el emeği göz nuru olan işlerle uğraşmak istemiyor. Herkes okuyacağayım diyor. Peki, herkes okursa bu ve buna benzer işleri kim yapacak" değil mi? 

Dünyanın her yerinde bu mesleğin yapıldığına dikkat çeken Bilgici, "Dünyanın neresine giderseniz gidin bu mesleği yapan birilerine rastlarsınız. Çünkü bu mesleğe ihtiyaç vardır. Ayakkabı tamirciliği, berber, fırıncı, kasap ve terzi gibi meslekler mecburidir. Toplumun ayrılmaz bir parçasıdır. Toplumun ihtiyacıdır” dedi.

38 yıldır bu meslekle geçimini sağladığını ifade eden Bilgici, "Bu mesleği yaparak, 4 çocuğumu okutuyorum. Şükretmek lazım. Ayakkabı tamirleri 3 ila 5 lira arasında değişiyor. Ayakkabının tabanını değiştirmek isteyenden 15 lira, pençe attırmak isteyenden de 10 lira alıyorum. Özellikle kış mevsiminde tamir işleri daha fazla oluyor, iş yoğunluğumuz artıyor, bu da bizi tabi ki mutlu ediyor." ifadelerinin kullandı.

 

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Güncel
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com