www.mardinnethaber.com
Ofis çalışanları hareketsiz kalmayın
28.01.2019 11:46 Mardin Nethaber

 

 

     Teknolojinin gelişimi ile özellikle iş yerlerimizde masa başında geçirdiğimiz zaman artmakta, günlük harcadığımız enerji seviyesi azalmaktadır. Uzun çalışma saatlerini masa başında geçiren ofis çalışanlarında da obezite görülme sıklığı her geçen gün artmaktadır. Özellikle toplu çalışma alanlarını kullanan ofis çalışanları arasında obezite görülme sıklığının artış nedenleri incelendiğinde;
Uzun süre bilgisayar ve masa başında hareketsiz kalmak ve düzenli egzersiz yapılmamasının sonucunda harcanan enerji miktarının azalması sonucunda yediklerimizden aldığımız enerjiye ne kadar dikkat etsekte ağırlık artışı kaçınılmaz olmaktadır. Bu sebeple gün içerisinde mümkün olduğu kadar hareket etmeye çalışılmalıdır. Mümkünse ofis ortamında masa başında yapılabilecek pasif egzersizlerin yapılması, sık sık masadan kalkıp kendimizin yapabileceği işleri yapmak, yakın mesafeli yerlere yürüyerek gitmek ve haftada 3 kez 40 dk sevdiğimiz bir sporla ilgilenmek veya yürüyüş yapmak gün içerisinde harcanan enerjiyi arttıracaktır.
Obezite Bulaşıcıdır;
Özellikle toplu çalışma alanlarında aralarda atıştırılan abur-cubur besinlerin ofis içerisinde birbirine ikramları veya sık sık yapılan akşamüzeri ofis partileri günlük alınan enerji ve yağ miktarını diyette arttırmaktadır.Bu yüzden sağlıklı beslenme konusunda ofis çalışanları birbirine destekte olmalıdır. Unutulmamalıdır ki bireyler yakın çevresinde ki kişilerden etkilenmektedirler, yanınızda çalışan arkadaşınız ne kadar sağlıklı beslenirse siz de bir süre sonra sağlıklı beslenme eğiliminde olursunuz.
Bu yüzden arkadaşlarınıza çikolata, tatlı,kurupasta yerine ara öğünü olan bir meyve veya 1 kase yoğurt ikram ederseniz çok daha sağlıklı bir yaşama adım atmış olursunuz. Aşam üzeri yapılan ofis partilerinde ise pasta, tatlı, poğaça gibi yüksek kalorili besinler yerine kepekli sandviç, meyve suyu, ayran, meyve salatası, sütlü tatlı tarzı besinlerin ikram edilmesini önerin.Özellikle obezite sebeplerinden birisi de ne kadar yemek yediğini tartmamak ve çok hızlı yemek yemektir. Özellikle ofiste iş yoğunlu sırasında öğle yemeğini masada fast food tarzı yağlı ve kalorili besinlerden oluşan bir mönüyle atıştırılması da kilo artışının başında gelen nedenlerdendir.

    Masa başında çalışırken tüketilen besinler dikkat çalışma üzerinde olduğu için hızlı, atıştırma şeklinde tüketilir ve genellikle dışarıdan hazır gıdalar sipariş edildiği içn kalori ve yağ miktarları yüksektir. Bu yüzden öğle yemekleri mutlaka yemek masasında yenmelidir. Aldığımız lokmalar küçük miktarda ve iyi çiğnenmeli, yavaş yenilmelidir. İlk 20 dk içerisinde beyne doyma sinyalleri gönderildiği için bu yöntem ile daha çabuk doygunluk sağlanacaktır.
Ofis ortamında çalışanlar arasında ve müşteri görüşmeleri sırasında sürekli çay, kahve, meyve suyu, asitli içeceklerin ikramları olmaktadır. Bu tür içecekler yerine masanıza küçük bir kutu içerisine sağlık sepeti hazırlayabilirsiniz. Bunun içerisinde elma çayı, ıhlamur, adaçayı tarzı bitki çayları ve yanına sürahi koyabilir ve yanınıza gelen misafirlerinize ve arkadaşlarınıza bu çaylardan ikram edebilirsiniz. Mümkün olduğ kadar şeker kullanmayın.Ofiste arada acıktığınızda size ikram edilen sağlıksız bir besini bile kabul edebilirsiniz veya aralarda besin tüketmeyerek metabolizma hızınızı yavaşlatabilirsiniz. Bu yüzden ofis içerisinde sağlıklı ara öğün seçenekleri bulundurmanız gerekmektedir. Örneğin çabuk bozulmayacak ve kolay saklanacak kuru kayısı, kuru incir, fındık, kepekli bisküvi tarzı sağlıklı besinler çekmecenizde her zaman dursun ve acıktığınızda bu besinleri tüketin.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com