www.mardinnethaber.com
Yakınca mezrasının yolları çamur deryası
27.01.2019 20:26 Mardin Nethaber

 

 

Midyat'ın Taş mahallesine bağlı Yakınca mezarasının yollları etkili olan yağışlarla birlikte çamur deryasını andırıyor.

Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Taş mahallesine 4 km mesafede bulunan Yakınca mezarasının yolları yıllardır ihmal edilerek, yazın toz topraktan kışın ise çamurdan geçilmiyor.

Yakınca mezrasından Midyat'a ve Taş mahallesine hergün eğitim görmek için yola çıkan öğrenciler, araçlara rağmen zor koşullarda okula varabildikleri belirtildi.

Mezra sakinlerinden Cemal Deniz'in konuya ilişkin yaptığı açıklamada; özellikle yağışlı havalarda adeta çamur deryasına dönen yollar yüzünden mezraya gidip gelen araçların çoğu zaman çamura saplandığını söyledi.

Mezranın tarihi geçmişi Asurlulara kadar dayandığını belirten Deniz, "Cumhuriyet'in ilk yıllarında bu köyde yaşamış olan Seyid Melle Ömer'in ilim irfan yuvasından birçok âlim ve ilim adamı çıkmış ve bölgeye önderlik etmişlerdir. Bölge halkı bu önemli şahsiyetin kabrini ziyaret etmek için bu yolu kullanmak zorundadır. Ancak yolun hali adeta bir patates tarlası gibi. Civarda bulunan bütün yollar asfaltlanmış, yerleşim yerleri ise parkeyle döşenmiştir. Bizim mezramızda ki vatandaşların suçu ne?" diye konuştu.

Yetkililerden bir an önce bu sorunumuza çözüm bulmalarını ve adeta çamur deryasını andıran yolun bir an önce asfaltlanmasını istiyoruz temennisinde bulundu.

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Güncel
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com