www.mardinnethaber.com
Gribin tedavisi nasıl olmalı?
24.01.2019 12:33 Mardin Nethaber

 

 

      Uzm. Dr. Aylin İzat Liceoğlu, son dönemde giderek artan ve hastaların acil servislere yığılmasına neden olan grip
hastalığının nedenleri ile korunma yollarını anlattı.

      Havaların iyice soğumasıyla birlikte grip vakalarında da patlama oldu. Gripten korun-manın en etkili yolunun grip aşısı olduğunu vurgula-yan Uzm. Dr. Aylin İzat Liceoğlu ekliyor: Ortalama iki haftada bağışıklığın başladığı düşünülürse şimdi dahi aşılama yapılabilir. Grip aşısı, toplum sağlığı açısından da büyük önem taşır.
Ayrıca öpüşme-yip tokalaşmak,
hastadan bir metre uzakta durmak, kullanılan mendili çöpe atmak, sık sık elleri yıkamak, bol su içip gereksiz yere ilaç almamak da griple mücadele-de küçük ama etkili yöntemler.
Uzm. Dr. Aylin İzat Liceoğlu, son dönemde gide-rek artan ve hastaların acil servislere yığılmasına neden olan grip hastalığının neden-leri ile korunma yolları hak-kında bilgiler verdi:
• Havaların
soğuk gitmesi, aşılamanın beklendiği kadar yaygın yapılamaması, kapalı alanlarda kişilerin birbirleri ile yakın teması, bu dönemde hızla grip hastalarının sayısının artmasına yol açıyor. Ayrıca hasta olan kişilerin, bulaştı-rıcı oldukları süre boyunca istirahat alamayıp en fazla 2 - 3 gün dinlen-meleri ve sonra işe dönme-leri de bulaşın devam etmesine neden oluyor.
• Kasım ayı sonundan itibaren görülmeye başlayan İnfluenza enfeksiyonları giderek artıyor. Grip mevsimi süresince dolaşan tek bir grip etkeni olmasa da şu anda sıklıkla
İnfluenza H3N2 ve daha az sıklıkla İnfluenza B’ye bağlı grip hastalığı görülüyor. Nisan sonuna dek ilk çıktığında domuz gribi olarak adlandırılan ancak artık mevsimsel grip etkeni olarak kabul edilen İnfluenza H1N1 de dahil olmak üzere grip etkenlerine bağlı hastalar görülmeye başlanacak.
• Hastalık, hastaya göre farklı belirtilerde ve şiddette ortaya çıkıyor. Özellikle risk grubundaki kişilerde hastalık çok daha şiddetli geçebiliyor ve kış aylarında ölüme bile neden olabiliyor.
Genellikle yüksek ateş, halsizlik, baş ağrısı, yaygın kas ağrısı ve bazen de ishal şeklinde belirti veriyor. Özellikle kas ağrısı bazen son derece şiddetli olabiliyor ve hastalar diş etlerinin dahi ağrıdığını ifade ediyor. 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com