www.mardinnethaber.com
Evlilik affı gelirse, 16 bin çocuğun yüzü gülecek
13.01.2019 19:34 Mardin Nethaber

 

AK Parti'nin Meclis'e sunduğu erken evliliklere yönelik af düzenlemesi, kamuoyundan gelen tepkiler üzerine ve son anda muhalefetin de itiraz etmesi sonucunda gündemden kaldırılmıştı.

Ancak, aradan geçen süre içinde erken yaşta yapılan evlilikler nedeniyle eşleri cezaevinde olan ailelerin mağduriyetleri artarak devam etti. Özellikle STK'ların konuyu yeniden siyasi partilerin gündemine taşımaları üzerine erken evlilik affı yeniden meclise getirilmesi bekleniyor.

Partiler arasında uzlaşma sağlanırsa 10 bin kişinin “erken yaşta evlilik” mağduriyeti bitecek. Yasanın meclisten geçmesi halinde on binlerce aile ve 16 bin çocuğun yüzü gülecek.

Edinilen bilgilere göre AK Parti yönetimi, diğer partilerin de destek vermesi ve Meclis'te bir uzlaşma sağlanması durumunda, erken yaşta evliliklerden kaynaklanan cezaların affedilmesi için yasa teklifi getirecek. Teklifin yasalaşması durumunda, yaklaşık 10 bin kişinin af kapsamına gireceği belirtildi. Cumhurbaşkanının da onay vermesi durumunda, seçimlerden önce yasalaştırılabileceği ifade ediliyor.

Bu yasanın ‘Erken yaşta evlilikleri özendirici' bir nitelikte olmayacağını, sadece geriye dönük oluşan mağduriyetlerin bir defalığına giderilmesi amacını güttüğü belirtildi.

Bu mağduriyetler nedeniyle hapiste olanlardan, ‘Evliliklerini resmi olarak devam ettirenler' af kapsamına alınacak. Af kapsamına girmesi için, taraflardan birinin reşit olmaması ve evliliklerinin resmi olarak devam etmesi şartı aranacak. Bu kriterlerin dışındakiler af kapsamına alınmayacak. Cebir, şiddet, tecavüz yoluyla veya zorla yaptırılan evlilikler bu düzenlemenin dışında tutulacak.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Genç yaşta evlenenlere devlet resmi nikah yapmış, evlilik cüzdanı vermiş, 8-10 sene sonra da eşlerini cezaevlerine yollamış. Onların cezaevlerinde görüşmesine izin veriliyor. Hemen hemen hepsi resmi nikahlı ve birbirlerini sevdikleri için de erken yaşta evlenmişler. Sadece kocaları değil aileleri ve çocukları da cezalandırılıyor.” ifadeleri kullandı.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Güncel
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com