www.mardinnethaber.com
Milletvekili Cengiz Demirkaya, bir ilke imza attı
08.01.2019 15:15 Mardin Nethaber

 

Mardin'de kangren yarası haline gelen ve kültürümüzün bir parçasıymış gibi gösterilen taziye yemeklerinin kaldırılması noktasında ilk somut adımı Ak Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya attı.

Yıllardır Mardin'de taziye yemekleri kaldırılsın diye STK'lar, kanaat önderleri ile Diyanet tarafından yapılan bunca girişimlere rağmen herhangi bir karara bağlanmayan taziye yemekleri Ak Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya son noktayı koydu.

Dayısının vefatı üzerine Kızıltepe'nin Büyüktepe mahallesinde bulunan taziye evine gelen vatandaşlar hayal kırıklığına uğradı. Yemekten önce ikram edilen çay ve sigaranın da ikram edilmediğini gören vatandaşlar neye uğradıklarını şaşırdı.

Kimileri bu uygulamadan memnun kalırken, kimileri de şaşkınlıklarını gizleyemedi. Taziye yemeklerini takip ederek, bu durumu sektör haline getiren sözüm ona bazı vatandaşlar geldikleri gibi eli boş döndü.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ak Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya; muhtaç ailelerin taziye masraflarını karşılayamayacak durumda olduğunu belirterek, aslında bu uygulama var olduğu günden beri yanlış bir uygulama olduğunu söyledi.

Kim ne dese desin bu durum hem Mardin, hem de bölge halkı için gerçekten külfetli ve ağır bir yüktür diyen Demirkaya, "Hep birlikte hareket edersek bu yanlış kültürü sonlandırabiliriz. Bir taziyenin üç günlük minimum masrafı yaklaşık 30 ile 40 bin lirayı buluyor. Bu da fakir bir aile için gerçekten büyük bir meblağ. Burada yaşan biri olarak birçok ailenin taziye yemekleri için bankalardan kredi çektiklerine inanıyorum. Bu durum gerçekten beni çok üzüyor. İnsanlarımıza bu zorluğu yaşatmamak adına bugün burada almış olduğumuz isabetli karar için çok mutluyum." dedi. 

 Demirkaya, "insanlar zaten acılarını yaşıyor. Bir de masraflar eklenince yas evinde ikinci bir taziye yaşıyorlar. Maddi durumu iyi olan büyük aileler taziye yemeklerini kaldırsa, durumu iyi olmayanlarda bu uygulamadan vazgeçeceklerdir. Aslında kıt kanat geçinen birisi bu duruma zaten dünden razı. Bizde aile olarak Mardin’in kanayan yarası olan bu kararla birlikte bir ilke imza attık. Evet, bu karar çok konuşulacak ama olsun önemli olan bir ilki başarmaktır.   İnanın misafirlerin birçoğu bu durumdan memnun kaldılar. Bu ağır yükün kaldırılması noktasında birçok vatandaşında hayır duasını aldık." şeklinde konuştu.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com