www.mardinnethaber.com
Kızıltepe’de Gerçeği Aratmayan KBRN Tatbikatı
08.01.2019 14:16 Mardin Nethaber

 

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında Kızıltepe Devlet Hastanesi tarafından Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) tatbikatı yapıldı.

Kızıltepe Devlet Hastanesinde gerçekleşen tatbikata Mardin UMKE, Mardin 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği, Mardin AFAD, Kızıltepe Kaymakamlığı, Kızıltepe Belediyesi Başkanlığı İtfaiye Müdürlüğü, Kızıltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Kızıltepe Devlet Hastanesi Yönetimi katılım sağladı.

50 personel ve 8 aracın katılımıyla gerçekleşen tatbikatta, klor gazı yüklü bir kamyonun Nusaybin istikametinde bulunan park alanına yerleşerek, bir süre sonra alanda nedeni bilinmeyen bir patlama yaşanmış ve kamyonun arkasında bulunan sıvılaştırılmış klor gazın olduğu depodan gaz sızıntısı meydana geldiği tespit edilmiştir. Yakın mesafede bulunan işçilerin olayı fark etmesi sonucu durumu cep telefonundan 112 Acil yardım hattını arayarak acil yardım çağrısında bulunur. Kaza haberini alan 112 komuta merkezi ekipleri olay yerine yönlendirir. 112 ekipleri 112 komuta merkezini arayarak kendilerinin de durumdan etkilendiklerini belirtmeleri üzerine İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü İtfaiye ve Kolluk kuvvetleri ile irtibata geçilir.

Tatbikatta, özel kıyafetleriyle kaza yerine gelen AFAD,  UMKE VE 112 ekiplerince keşif, tespit, yaralıya ilk müdahale, kazazedelerin kurulan özel çadırlarda temizlenmesi, numune alma, hastaneye sevk, hastane acil servisinde müdahale ile durumdan etkilenip kendi imkânlarıyla hastaneye ulaşanlara müdahale edilir. İtfaiye ekiplerinin olay yerini temizlemesi ve ambulansların yıkanma işlemlerinin detaylı bir şekilde yapılmasıyla tatbikat başarılı bir şekilde sona erdiği belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kızıltepe Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Ümit Ölmez ; “Ülkemiz sadece doğal afetlerle değil, gelişen ekonomisi ve ilerleyen teknolojinin de beraberinde getirdiği bir takım farklı riskleri de bünyesinde barındırmaktadır. Bunlardan en önemlisi de insan kaynaklı afetler diye adlandırdığımız şekli, bu risklerin bir kısmını oluşturuyor. Bugün burada da mevcut bir afet riskine karşı önceden tedbir almak, ilgili kurum ve kuruluşların rol ve sorumluluklarını önceden belirlemek adına tatbikat gerçekleştirdiklerini söyledi.

Konuşmasını devamında Ölmez, “Hastanemiz bünyesinde yürütülen bu tatbikat, bir kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) riskine karşı ilgili kurum ve kuruluşların bir tehlike anında ilgili birimlerin ve paydaş kurumların olay anında nasıl davranmaları gerektiği, olay esnasında kimin, nasıl bir yol ve sorumluluk üstleneceğinin değerlendirilmesi adına yapılmış bir tatbikattır. Bu tatbikat her ne kadar sadece bir senaryo ile gerçekleştiriliyor olsa da; Jeopolitik önemi açısından ülkemizin olası tüm senaryolara hazırlıklı olması gerektiğinin bilinciyle diğer tüm kurumlarımızla birlikte tüm senaryolara hazırlıklı olmamız gerektiği bilinci ile buna benzer tatbikatlarımız ve hazırlıklarımız devam edecektir.” dedi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com