www.mardinnethaber.com
Diş telinin yaşı yok
11.12.2018 12:59 Mardin Nethaber

 

 

       Yetişkin Bireylere de Diş Teli Tedavisi Yapılabilir mi?
Tabii ki yetişkin bireylere de diş teli tedavisi yapılabilir.
Diş teli tedavisi sadece
çocuklar için değildir, dişler ve dişleri çevreleyen periodonsiumadı verilen çevre kemik doku ve diş etleri sağlıklı olduğu sürece ileri yaşlarda da tel tedavisi(ortodontik tedavi) görülebilir.
Yetişkin Bireylere en çok uygulanan diş tedavileri nelerdir?
Yetişkinlerde daha ziyade estetik beklentilere cevap verebilecek kısa süreli ortodontik tedaviler uygulanır. Bunun yanı sıra hem fonksiyonel (çiğneme ve konuşma) hem de estetik beklentilere cevap veren ve yaklaşık 1,5-2 yıl süren uzun klasik ortodontik tedaviler de sıklıkla uygulanmaktadır. Çocuk yaşta düzeltilmemiş olan iskeletsel (çene) problemler için anomali çok şiddetli değilse ileri yaşlarda ortodontik kamuflaj tedavisi de uygulanabilmektedir.

      Çocuk, Genç ve Yetişkinlerde Uygulanan Tel Tedavisi Birbirlerinden Farklı Mıdır?
Dişler çene kemiği içerisinde çevre kemik dokuları normal ölçülerde rezorbe ederek (eriterek) hareket ederler bu resorpsiyon (erime) normal ölçülerde olduğu için dişlerde hafifçe sallanma gözlenir ancak dişler çene kemiği içerisinden çıkmazlar.
Ortodontik tedavinin bu temel felsefesi her 3 grup için de ortaktır. Fark genellikle tedavinin şekli, süresi ve başarısındadır.
Çocuklarda dişlerin çevresindeki kemik dokular henüz erişkin formunu almadıkları için dişlerin ve çene kemiğindeki problemlerin düzelmesi daha hızlıdır ve buna bağlı olarak ortodontik tedavi süresi genç bireylere oranla daha kısadır. 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com