www.mardinnethaber.com
Mardin’de ‘Gebe Okulu Farkındalık Yürüyüşü’ düzenlendi
10.12.2018 15:52 Mardin Nethaber

 

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Gebe Okulları İl Koordinatörlüğü tarafından normal doğumu özendirmek,  gebelik, doğum ve lohusalık süreçlerine dikkat çekmek amacıyla "Gebe Okulu Farkındalık Yürüyüşü" düzenlendi.

Mardin Devlet Hastanesi - 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı güzergâhında düzenlenen yürüyüşe Mardin İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Saffet Yavuz, İl Sağlık Müdürlüğünün Daire Başkanları, sağlık çalışanları, Mardin Devlet Hastanesinde tedavi gören ve takipte olan Gebeler ve birçok vatandaş katıldı.

Yürüyüş sırasında katılımcılara giydirilen tişörtlerin üzerinde yürüyüşün amacını belirten ‘Yaşama Yolculuk, Heyecanlı Bekleyiş, Doğuma 3 Kala, Hayat Doğumla Başlar’ sloganlarının yanı sıra; ‘Sağlıklı Ve Bilinçli Gebe Ol, Pozitif Doğumlar İçin El Ele, Kendine-Bedenine -Bebeğine Güven,  Doğuma Doğurana, Doğana, Doğum Ekibine Saygı, Doğumda Kesintisiz Destek Haktır’ dövizleriyle konunun ehemmiyetine dikkat çekildi.

Yürüyüşün sonunda açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, bu tip yürüyüşlerin ve egzersizlerin yaygınlaştırılması sağlıklı bir doğum süreci için önemli olduğunu belirterek, hem gebe hem de sağlık çalışanları açısından oldukça önem arz ettiğini söyledi.

Konuşmasının devamında Yavuz, “Bu bağlamda gebelerin bu tür aktivitelere yönlendirilmesi gebelerin güzel ve sağlıklı bir doğum süreci yaşamaları, sağlık ekibinin de iş yükünü azaltarak doğum sürecinde her bir gebeye daha etkin bakım fırsatı sunacaktır. Anne ve bebek sağlıklı ve olumlu yönde etkilenecektir. Ayrıca Gebe Okullarımız, anne adayını ve çiftleri gebelik, doğum ve doğum sonrası döneme ilişkin doğru kararlar almalarına ve bu dönemleri en güzel şekilde geçirebilmelerine yardımcı olmaktadır. Gebe Okullarının eğitimleri sayesinde çiftler bu dönemde yaşadıkları deneyimin anne adayı, bebek ve diğer aile bireylerinin tüm yaşamını etkileyeceğini öğrenirler. Çiftler bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra bir doğum uzmanına gitmekte ve gebelik öncesi testler, sağlık durumu, genetik incelemeler, beslenme, egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri, alışkanlıkların değişimi gibi konularda genel danışmanlık almaktadırlar. Sağlıklı gebeliklerin oluşmasında gebelik öncesi ve gebeliğin erken dönemlerinde düzenlenecek eğitim sınıflarına gereksinim vardır. “ diye konuştu.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com