www.mardinnethaber.com
Mardin’e Gastronomi Müzesi ve Uygulama Merkezi
07.12.2018 12:23 Mardin Nethaber

 

 

       Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin Dicle Kalkınma Ajansı’nın Güdümlü Proje desteği kapsamında Ajans’a sundukları “Mardin Gastronomi Müzesi ve Uygulama Merkezi” projesi başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı.
Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) öncülüğünde geliştirilen, Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin uygulayıcısı olduğu “Mardin Gastronomi Müzesi ve Uygulama Merkezi” projesi DİKA’nın “Güdümlü Proje” desteği kapsamında değerlendirilerek başarılı bulundu.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayının ardından projenin uygulama aşamasına geçilecektir. Projenin toplam bütçesi 5 Milyon 551 Bin ? olup Ajans tarafından %75 oranında desteklenerek 4 Milyon 151 Bin ? hibe sağlanacaktır.
Projenin amacı Mardin’in özgün yemek kültürünün turizmle bütünleştirilerek UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil olan gastronomi alanında kurumsallaşıp kentin sosyal ve ekonomik gelişmesine katkı sağlamaktır. Mardin'e özgü yöresel yemeklerin tespiti, özgün standartların oluşturulması ve kayıt altına alınarak yemek kültürünün geleceğe aktarılmasıdır.

     DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu projenin geliştirilmesinin temel sebebinin, Mardin mutfağında yer alıp zaman içerisinde kaybolma riski taşıyan ya da unutulan yemeklerin günümüze kazandırılması olduğunu söyledi. Altındağ “Amacımız Mardin'i ziyaret eden turistlere tarihi bir mekânda yöre mutfağının tanıtımını yapmak ve yemek etkinliği konusunda Mardin’i bir rota noktası olarak turizme kazandırmaktır. Mardin mutfağında yer alan yemeklere ilişkin standart eğitim programlarını kurumsallaştırmak ve hizmet sektörüne nitelikli istihdam arzı oluşturmaktır. Mardin’in gastronomi alanında bilinirliğini artırmaya yönelik etkin tanıtım gerçekleştirmektir” dedi.
Projeden faydalanacak hedef gruplar, Mardin'e gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler, Mardin de yöresel yemek alnında faaliyet gösteren işletmeler, Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm İşletme Yüksek Okulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğrencileri ve Mardin yemek kültürüne ilgi duyan herkestir. Ayrıca kaybolmaya yüz tutmuş yemek kültürünü koruyacak ve bu konuda farkındalık yakalayacak olan Mardin halkı projenin nihai yararlanıcısı olacaktır.
Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte “Gastronomi Mutfak Müzesi ve Uygulama Merkezi” için belirlenen tarihi konağa yeni bir işlev kazandırılmış olacaktır. Merkezin uygulama aşamasında Gastronomi alanında amaca yönelik eğitimler verilecek “Yemek Atölyesi” ve “Gastronomi Festivali” gerçekleştirilecektir. Mardin Yemeklerinin tanıtımına yönelik katalog, kitapçık ve film çalışması yapılarak, Mardin’in yemek çeşitliliğine ait arşivleme ve standardizasyon altyapısı kurulacaktır. Böylece sürecin sonunda Mardin, UNESCO yaratıcı şehirler ağına dahil edilecektir.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com