www.mardinnethaber.com
İNÇEV-DER’den Yüzer’e nezaket ziyareti
05.12.2018 18:48 Mardin Nethaber

 

İnsan ve Çevreyi Koruma Derneği (İNÇEV-DER) Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Mehmet Yüzer’i makamında ziyaret etti.

Mardin'in Kızıltepe ilçesine Eylül ayında Kaymakam ve Belediye Başkan vekili olarak göreve başlayan Mehmet Yüzer, ilçeye geldiği günden beri İnsan ve Çevreye karşı göstermiş olduğu duyarlılığından dolayı (İNÇEV-DER) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Uçar tarafından plaket takdim edildi. 

İNÇEV-DER Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Uçar’ı ve beraberindeki heyeti kapıda karşılayan Yüzer, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, insana ve çevreye değer verdiğini, bir Kaymakam olarak değil her zaman halktan biri olarak bu konuda duyarlı davranmak istediğini söyledi.

İnsan ve çevre odaklı her türlü projeye destek vermek istediğini belirten Yüzer, “Çevreyi koruduğun zaman insanı korursun, insanı koruduğun zaman da çevreyi korumuş olursun. İkisi de bir bütündür ve birbirinin tamamlayıcısıdır. Buda ancak inançla ve bilinçle olur. Hepimiz devlet kademelerinde görev almış olabiliriz. Tabi bu görevleri ifa ederken ayrıca hepimiz bu devletin birer ferdiyiz. Bu duyarlılıkla yola çıktığımız zaman çevrede, insanda korunmuş olur. Buda bizleri mutlu yarınlara ulaştırır.” dedi.  

Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette konuşan İNÇEV-DER Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Uçar ise çevre ve insan ilişkisine dikkat çekerek, İnsanların ve diğer canlıların çevre içerisinde karşılıklı olarak iletişim içinde ortak bir hayat sürdürdüklerini belirtti.

Konuşmasının devamında Uçar, “Bu yaşam süreci içerisinde çevreyi dengesiz bir şekilde kullandığımız için doğal kaynaklara büyük zararlar veriyoruz. İşte tam bu noktada küresel ısınma denen felaket devreye giriyor. Bu felaket gün geçtikçe açıktan açığa kendini göstermeye başladı. Bizde bu felaketle mücadele etmek için iki yıl önce kurduğumuz bu dernekle 7'den 77' ye tüm halkımızı çevre konusunda bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Bunu güçlendirmek için her alanda dağıtılmak üzere Çevre ve Çocuk Ajandası, Çevre ve Çocuk Şiiri, temiz bir çevreyi anlatan broşürler, tişörtler, ders programı ve takvimler dağıttık. Yeşil ve temiz bir çevre için vatandaşlarımıza ve okullarımıza yaklaşık 3 bin adet çam fidanı dağıttık.” dedi.

Çevre Kanununda yapılan değişiklikle Ocak 2019 tarihinden itibaren yapılacak olan alışverişlerde poşetlerin parayla satılacağını ifade eden Uçar, “Malumunuz Çevre Kanununda yapılan değişiklikle Ocak 2019 tarihinden itibaren yapılacak olan alışverişlerde poşetler 25 kuruştan müşteriye satılacak. Bizde dernek olarak  ‘Atıksız Yaşam İçin Bez Kullan’ sloganıyla yola çıkarak vatandaşlara bu alışkanlığı kazandırmak için çeşitli platformlarda peyderpey bez torba dağıttıklarını belirtti.

Ziyaret, iyi dilek ve temennilerin ardından çekilen fotoğraflarla son buldu.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com