www.mardinnethaber.com
Mardin’de ilk defa prostat kanseri ameliyatı yapıldı
04.12.2018 16:45 Mardin Nethaber

 

Mardin Devlet Hastanesi Üroloji Hastalıkları Uzm. Op. Dr. Çağlar Yıldırım ve Op. Dr. Veli Erşahin tarafından 62 yaşındaki hastaya ilk defa uygulanan prostat kanseri ameliyatı başarıyla sonuçlandı.

Dört saat süren ameliyatta 62 yaşındaki hasta hastanede dinlendikten sonra 4. günde taburcu edildi. Hastanın hastaneye ilk başvuru anından taburcu olduğu ana kadar gereken tüm tanı ve tedavi sürecinde hiçbir sıkıntı yaşanmadığı, bundan sonraki hastalarda da aynı şekilde başarılı ameliyatların yapılacağı müjdesi verildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, Prostat Kanseri teşhisi konulan hastaların yıllardır şehir dışına sevk edildiğini, bundan sonraki süreçte bu tür ameliyatların Mardin Devlet Hastanesin de yapılacağını söyledi.

Yavuz, “Prostat kanseri, erkek cinsiyette en sık görülen kanserlerden biridir. 70 yaş üzeri erkeklerin yaklaşık yarısında mikroskobik düzeyde prostat kanseri bulunduğu tahmin edilmektedir. Sağlıklı bir erkeğin hayat boyu prostat kanserine yakalanma riski yaklaşık olarak yüzde 17’dir. Yani yaklaşık olarak her 6 erkekten biri prostat kanserine yakalanmaktadır. Hastaların kimisinde idrar şikâyetleri ön planda olsa da bu hastalık belli bir evreye kadar hiç bulgu vermeden sinsi bir şekilde de gelişebilmektedir. Bu nedenle 50 yaş üstü tüm erkeklerde ve ailesinde prostat kanseri hikâyesi olan 45 yaş üstü erkeklerde yıllık prostat kanseri taraması yapmalıdır.” şeklinde konuştu.

Prostat kanserinin tedavisi, erken teşhis durumunda ameliyatla mümkün olabileceğini beirten Yavuz, "Üroloji Uzmanlarımız bu ameliyatı Kasım ayından itibaren yapmaya başladıktan sonra hastalarımız, şehir dışına gitmek yerine ilimizde tedavisi artık gerçekleşebilmektedir. Erkeklerin, mutlaka yılda bir defa kontrole gitmesinde fayda var. Prostat, diğer kanserlere oranla daha yavaş ilerlediği için zamanında teşhis çok önemli. Başta bu ameliyatın gerçekleşmesinde emeği geçen uzman doktorlarımıza, ekibine ve hastanemizin yönetimine teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com