www.mardinnethaber.com
Mardin’de ‘İnşaat sektörü sorun ve çözüm önerileri’ paneli yapılacak
03.12.2018 17:19 Mardin Nethaber

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Mardin Şube Başkanlığı tarafından her ay düzenlenen ‘Dost Meclisi’ toplantısı yapıldı.

MÜSİAD Mardin Şube Başkanlığı toplantı salonunda yapılan kahvaltı toplantısına Mardin’de faaliyet gösteren Ulusal ve yerel medya temsilcilerinin yanı sıra MÜSİAD Mardin Şube Başkanlığının yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Toplantının açılışında konuşan MÜSİAD Mardin Şube Başkan vekili Nurettin Kasap, 8 Aralık 2018 tarihinde yapılacak olan "İnşaat sektörü sorun ve çözüm önerileri" paneli hakkında bilgi vererek,  bu panelde özel ve resmi çalışan müteahhitlerin, imalatçıların ve taşeronların sorunları ele alınacağını söyledi.

Konuşmasının devamında Kassap, Avrupa ve Türkiye’de ki müteahhitlerin çokluğuna dikkat çekerek, Almanya’da 3 bin 800, Avrupa’da 25 bin müteahhit varken, Mardin de bin, İstanbul’da 90 bin, Türkiye’de muhtemelen 240 bin civarında müteahhit olduğunu belirtti.

Mardin’de ki müteahhit sektörüne de değinen Kasap,  “17-25 Aralık FETÖ Terör örgütü ihaneti, 6-7 Ekim Kobani olayları sonrası başlayan ve bölgedeki çukur ve barikat siyaseti ve terör olayları ile güvenlik sorununun zirve yaptığı tarihlerde Mardin’de inşaat sektörü büyük darbe aldı. Cazibe Merkezi olan Mardin bir anda cazibesini yitirdi. Sermaye, geleceği parlak, potansiyeli yüksel, istikbal vadeden şehri terk etmeye başladı.” dedi.

Mardin'in en büyük sıkıntılarından birinin de yabancılara gayrimenkul satışının yasaklanması olduğuna işaret eden Kasap, “Türkiye’de yabancılara gayrimenkul satışının yasak olduğu illerden 4 ilden biriyiz. Mardin ilinin tamamı kamu yararı ve ülke güvenliği açısından yabancılara satış yapılamıyor. Güvenlik açısından da hiçbir sorunumuz yok, bu yasağın ivedilikle kaldırılması için uğraşacağız.” ifadelerini kaydetti.

Mardin’de inşaat sektörü yavaş yavaş toparlanıyor diyen Kassap, “Tünelin ucunda ışık görünmeye başladı. Son ekonomik gelişmeler, likidite sıkışıklığı süreci biraz zora sokuyor gibi görünse de yakın gelecekte Mardin olarak İnşaat sektöründe toparlanmaya doğru gidiliyor. 1-2 yıla kadar sektörün normale döneceğine inanıyoruz.” dedi.

 

8 Aralık 2018 tarihinde yapılacak olan İnşaat sektörü sorun ve çözüm önerileri paneline; MÜSİAD Genel Başkanı, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı, Milletvekilleri,  Mardin Valisi, Bürokrasi, İşadamları, Türkiye’nin birçok yerinden Müteahhit, İşadamı, sektör ile ilgili bileşenler bir araya geleceğini söyledi.

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com