www.mardinnethaber.com
Aile Hekimliği Birinci Aşama Sertifikalı Uyum Eğitimi başladı
03.12.2018 12:48 Mardin Nethaber

 

Mardin’de aile hekimliği uygulamaları kapsamında aile hekimi olarak görev yapacak olan Aile hekimlerine yönelik  ‘Birinci Aşama Sertifikalı Uyum Eğitimi’ başladı.

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü hizmet binasında yapılacak olan ‘Birinci Aşama Sertifikalı Uyum Eğitimi’ programında teorik dersler ve grup çalışmaları yapılacaktır.

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Birinci Aşama Sertifikalı Uyum Eğitimi’ 03-07 Aralık 2018 tarihleri arasında yapılacak ve beş gün sürecek olan eğitimde Aile Hekimlerinin nitelikli sağlık hizmetleri verebilmeleri için düzenleneceği belirtildi.

Programın açılışında konuşan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, birinci basamak sağlık hizmetlerinin toplumu ciddi anlamda etkileyen ve kimi zaman ölümcül sonuçlar doğurabilen hastalıkların önlenmesinde rolleri büyük olduğunu belirterek,  Birinci basamakta çalışan tüm doktorların önemli görevlerinden birisi de gelen hastalara reçete yazmak değil, bence koruyucu sağlık hizmetleri vermesi gerektiğini söyledi.

 Konuşmasının devamında Yavuz, “Birinci basamakta sahada yer alan doktorlarımız koruyucu sağlık hizmeti yapıyor, kronik hastalığı olan bütün nüfustaki kişileri tarıyor, takiplerini yapıyor ve eğitimler veriyorlar. O eğitimler sayesinde de koruyucu sağlık hizmeti sağlanıyor. Obezite ile mücadele, kanser taramaları gibi faaliyetler yapılmakta olup vatandaşlar gerekli görüldüğünde ilgili sağlık kuruluşuna yönlendirilmektedir.” dedi.

Yavuz, “O açıdan birinci basamakta yapılan hizmetlerin önemi çok büyük. Bunun için birinci basamak sağlık hizmetlerinin sürekli eğitimle geliştirilmesi ve güçlendirilmesi gereklidir. Bu amaçla Sağlık Bakanlığımız iradesiyle birinci basamakta çalışmakta olan veya çalışacak olan pratisyen ve uzman hekimlerimize yönelik bu alan için gerekli bilgi, tutum ve becerilerle donatılmalarını sağlamak için bir ‘uyum eğitimi' düzenlenmiştir. Ben öncelikle bu eğitime katkı sağlayıp emek harcayan eğitimci doktor arkadaşlarıma ve eğitime katılan tüm doktorlarımıza teşekkür ediyor, bu eğitimin doktorlarımıza mesleki yaşamlarında önemli katkılar sağlamasını diliyorum.” temennisinde bulundu.

Program, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hidayet Bakaç’ın sunumlarıyla devam etti.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com