www.mardinnethaber.com
Tarihi Hasan Ammar Çarşısı yenilendi
15.11.2018 13:41 Mardin Nethaber

 

 

   Kentte Büyükşehir Belediyesince Yaklaşık 10 ay önce başlatılan proje kapsamında, tarihi çarşı ve sokaklardaki onarım çalışmalarında sona gelindi.
Özellikle eski Mardin'de bulunan 18 tarihi çarşıyı ayağa kaldırmak ve yeniden canlandırmak amacıyla yapılan çalışmalara hız verildi. Bu projeyle birlikte tarihi sokak ve çarşıların Mardin'in tarihi dokusuna uygun hale getirilmeye çalışılıyor.
Bu çalışmalar kapsamına alınan Hasan Ammar Çarşısında hummalı bir çalışma başlatılarak, burada bulunan dükkânlar yeniden gözden geçirildi. Daha önce üstü kapalı olan çarşının üstü açılarak, bunun yerine daha modern ve daha kullanışlı olan tenteler takıldı, tarihi çarşının beton sıvalı duvarları temizlenerek, aslına uygun bir şekilde derz yapıldı.

     Tarihi çarşıda bulunan dükkânların tabelaları ve kepenkleri değiştirilerek, tarihi çarşının yapısına uygun tabelalar ve kepenler yerleştirildi. Yapılan bu çalışmalar çarşı esnafı tarafından da memnuniyetle karşılandı. Görüşlerine başvurduğumuz çarşı esnafı, yapılan bu çalışmanın kendileri için büyük önem taşıdığını belirterek, “Daha önce çarşının üstü kapalı olduğundan çarşı güneş görmüyordu. Buda çarşının karanlık olmasına neden oluyordu. Ürünlerimizi iyi sergileyemiyorduk. Bundan dolayı aydınlatma lambal-arımız sürekli açık kalıyordu. Yapılan bu değişiklikle bırakın çarşının içini, içimiz bile aydınlandı.” ifadeleri kullanıldı.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com