www.mardinnethaber.com
Mardin’de 14 Kasım Dünya Diyabet Günü etkinliği düzenlendi
14.11.2018 17:49 Mardin Nethaber

 

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü ‘14 Kasım Dünya Diyabet Günü’ nedeniyle Mardin’de bulunan diyabetli çocuklara ve ailelere yönelik etkinlik düzenledi.

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı ile Mardin Devlet Hastanesi paydaşlığında yapılan etkinliğe Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzman Dr. Tuğba Çalışkan,  Uzman Dr. Levent Yılmaz, Uzman Dr. Ali Arıkan, Mardin Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Alpay Tuncar ve sağlık çalışanları katıldı.

Etkinlik kapsamında yapılan açıklamalarda, “Diyabetin, kan şekeri yüksekliği ile seyreden ve insulin eksikliği sonucu gelişen bir hastalık olduğu belirtilerek, Dünyada yaklaşık 18 milyon diyabet hastası olduğunu,  ülkemizde ise 15 binden fazla 18 yaş altı diyabet hastası bulunmaktadır.” denildi.

Mardin’de faaliyet gösteren Her Yerde Sanat Var Derneği Sirkhane ekibi programa renk katarak, çocukları sevindirdi. Çocuk Endokrin Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülay Can Yılmaz tarafından bölgemizde sıklığı artan Tip 1 Diyabet hastalığının tanı ve tedavisi, beslenme önerileri ve karbonhidrat sayımı konularında bilgilendirmeler yapıldı.

Haber : Mustafa Erkar

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com