www.mardinnethaber.com
Sınır hattında terör örgütlerini korku sardı
13.11.2018 14:16 Mardin Nethaber

 

 

       Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın terör örgütlerine yönelik kararlılık mesajı vermesi ve Fırat’ın doğusunu işaret etmesi üzerine Mardin sınır hattında bulunan Suriye sınırındaki terör örgütlerinde hareketlilik yaşanıyor. Yerel kaynaklar Mardin'e sınır olan Suriye tarafında terör örgütü YPG tarafından yeni tüneller ve mevziler kazdığını iddia etti. Yeni kazılan hendek ve mevzile-re YPG’lilerin takviye yaptığını fark eden sınır hattındaki Mehmetçik ise olası bir saldırıya karşı elleri tetikte bekliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fırat’ın doğusunun temizleneceği mesajının üzerine Mardin’in karşında bulunan sınır hattında YPG ve ABD iş birliği sürüyor. ABD'nin son bir hafta içinde 420 adet zırhlı, kamufulajlı, FTP, Stringer füzeleri, zırhlı mühimmat ve aracı Mardin’in Kızıltepe ve Nusaybin sınırı karşında bulu-nan yaklaşık 300 YPG’liye teslim ettiği iddia edildi. YPG’nin Mardin sınırına 10 kilometre uzaklıktaki karakolları ve mevzileri ise İhlas Haber Ajansı (İHA) kameraları tarafından görüntülendi.

       Mardin sınırı boyunca yeni hendekler kazan YPG’liler görüntülenirken, sınır hattında yeni mevzilerin yapıl-dığı belirtildi. Yeni kazılan hen-dek ve mevzilere YPG’lilerin takviye yaptığı öne sürülürken, olası bir saldırıya karşı sınır hattında nöbet tutan askerler ise elleri tetikte bekliyor. Öte yandan yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, ABD’li komutanların sık sık bölgeye geldiği ve YPG ile iş birliği içinde olduğu belirtildi. YPG’lillerin örgüte eleman ka-zandırmak için Deyrizor, Aradi, İbrahimiye, Biriknes köylerinde bulunan gençleri evlerinden alarak örgüte katıl-ması için baskı yaptığı belirtildi. Yeni katılanların eğitimlerinin ABD’li heyetle birlikte verildiği belirt-ilirken, örgüte katılmak isteme-yen gençlerin çoğunun Kızıltepe sınırından Türkiye’ye kaçmak için mücadele ettiği öğrenildi. Kızıltepe Şenyurt  Suriye sını-rında Türk karakollarını ve mevzilerinin karşısında konuş-lanan ve tahrik edici unsurlarda bulunan YPG militanları, Abdul-lah Öcalan ve YPG bayraklarını sergiledikleri belirtiliyor. YPG’nin zaman zaman kendi içinde de çatışma yaşadığı ifade edilirken, bomba ile infaz-ların bölge köylerden rahatlıkla gözlemlendiği bildirildi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com