www.mardinnethaber.com
Devlet destekledi Bölgedeki İlk Ambalaj Fabrikası kuruldu
08.11.2018 12:33 Mardin Nethaber

 

 

    “Devletin sağlamış olduğu teşvikler sayesinde Dicle Bölgesi’nde artan yatırımlara bir yenisi daha eklendi. Mardin OSB’de faaliyet gösteren Derves Ambalaj Firması, Bölgede kendi sektöründe imalat yapan ilk firma olma özelliği taşımaktadır.
Son yıllarda devletin özellikle Dicle Bölgesi’ne yönelik sağladığı teşvikler sayesinde Mardin Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulunan Derves Ambalaj Firması gerçekleştirdiği yatırımla, un, yem, kepek, bakliyat, gübre gibi ürünlerin ambalaj (çuval) imalatını gerçekleştirmektedir. Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) yatırımcıların bu teşviklerden doğru bir şekilde faydalanması için rehberlik ve teknik destek hizmeti sunarak yatırımların artmasına katkı sağlamaktadır.

    Mardin OSB’de ambalaj (çuval, çanta) imalatı yapan Derves Ambalaj Firması’na DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ tarafından bir ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaret ile ilgili açıklamada bulunan Altındağ, teşvikler sayesinde Bölgeye olan ilginin her geçen gün arttığını, 6. Bölgede olması sebebiyle devletin vermiş olduğu teşviklerden en üst düzeyde faydalanıldığını söyledi. Genel Sekreter “Ajansımız bu noktada yatırımcılara gerekli teknik desteği vererek, Mardin ve Bölgemizdeki diğer illere katma değer sağlamaktadır. ‘Cazibe Merkezleri Destek Programı’ kapsamında ilgili yatırımın enerji desteğinden faydalanası için gerekli başvuru sürecinin takibi ve sürecin olumlu olarak sonuçlandırılması Ajans tarafından bizzat takip edilecektir. Burada sabit yatırım tutarının %25’ini geçmemek üzere, aylık elektrik enerjisi giderlerinin azami %30’u üç yıl süreyle 10 Milyon ? kadarı Bakanlık bütçesinden karşılanacaktır” dedi.
Yaklaşık olarak 80’e yakın çalışanı bulunan Derves Ambalaj Firması, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen yatırım teşvik belgesi kapsamında ilgili yatırım için; “Gümrük Vergisi Muafiyeti, Gelir Vergisi Stopaj Desteği, Sigorta Primi Desteği, Faiz Desteği, Vergi İndirimi ve KDV İstisnası” gibi teşvik kalemlerinden yararlanacaktır. Firmanın 9 Milyon ? civarındaki bu yatırımıyla hem Mardin’e hem de Bölge’ye ciddi katkı sağlaması beklenmektedir.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com