www.mardinnethaber.com
Kan davası barışla sonuçlandı
03.11.2018 15:16 Mardin Nethaber

 

 

 

Savur ilçesine bağlı İşgören (Kavsan) köyü ile Bismil ilçesine bağlı Akköy (şeyh Yusuf) köyleri arasında bir ay önce başlayan kan davası barışla sonuçlandı.

Mardin’in Savur ilçesine bağlı İşgören (Kavsan) köyü ile Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Akköy (şeyh Yusuf) köylerinde ikamet eden Çelebi ve Çınar aileleri arasında çıkan ve her iki aileden ölümle sonuçlanan kan davası barış yemeğiyle sonuçlandı.

İki aile arasında çıkan husumeti sonlandırmak için Savur ilçesine bağlı Ahmedi köyünde ikamet eden ve yıllardır bu bölgede kan davalarını barışla sonlandıran Seyyid şeyh Muhammed Seyfettin Hamidi  aracı olarak, yaptığı barış girişimleriyle iki aileyi barıştırdı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan barış yemeğinde konuşan Molla Abdurrahman, bizleri kırmayıp barış girişimlerimizi kabul eden her iki aileden de Allah razı olsun dedi.

Molla Abdurrahman konuşmasının devamında, “Her iki aileyi de tebrik ediyorum. Kendi köylerinde ve bölgede kabul ettikleri bu barışla duyarlı bir davranış sergilediler. Sizler iki farklı köy aileleri olarak bu barışı kabul ettiğiniz andan itibaren bütün melekler burada başta sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’e (s.a.v) salat ve selam getirerek, sizlerde bu bereketten faydalandınız.” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Akköy (şeyh Yusuf) köyünde yapılan barış yemeği programına Şeyh Hikmet Hamidi, Şeyh Kemal Hamidi, Savur Kaymakamı Bayram Türker, Savur Akparti İlçe Başkanı Sabahattin Kaya, Kırdirek köyünden Şeyh Tahir, Eğitimci Yazar Mehmet Selman Hamidi, bölgedeki mollalar ve imamlar da hazır bulundu.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com