www.mardinnethaber.com
Aydın, öğrencilerle bir araya geldi
01.11.2018 15:39 Mardin Nethaber

 

Mardin İlim Yayma Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Davetçinin Azığı, Davanın Öncüleri’ adlı seminerinin ilki gerçekleşti.

İslami İlimler Fakültesi öğrencilerinden Yasin Özdemir tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programa İlim Yayma Cemiyeti Mardin Şube Başkanı Necmettin Başboğa'da hazır bulundu.

Mardin Artuklu Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi anfi dersliğinde yapılan seminerin ilk konuğu Mardin İlim Yayma Cemiyeti Onursal Başkanı Hakkı Aydın (Hoca) oldu.

Aziz Mahmud Hüdâyi hazretlerinin hayatı anlatılan seminerde konuşan Aydın, Azîz Mahmûd Hüdâyî Hazretleri (1541-1628) Osmanlı devri İstanbul velîlerinin büyüklerinden olduğunu belirterek, Azîz Mahmûd Hüdâyî Hazretlerinin asıl adı Mahmûd’dur. Hüdâyî ismi ve Azîz sıfatları kendisine sonradan verildiğini söyledi.

Anlatımıyla öğrencilerin dikkatlerini üzerine çeken Aydın, O, bir asra yakın ömür sürmüş ve sekiz pâ­di­şah devrini idrâk etmiş bir gönül sul­tâ­nıdır.İlim, tasavvuf ve edebiyat sahalarında parlak bir hüviyete sahip bulunan Hüdâyî Hazretleri, Sultan Ahmed Han, Azîz Mahmûd Hüdâyî Hazretleri’ne ayrı bir hürmet gösterir ve ikramda kusur etmezdi. Her zaman Azîz Mahmûd Hüdâyî Hazretleri ile sarayda sohbetleri olurdu dedi.

Aziz Mahmud Hüdâyi hazretlerinin hayatından kıssalar da anlatan Aydın, Aziz Mahmud Hüdâyi hazretlerinin Müslümanlara şöyle dua ettiğini ifade etti. “Yâ Rabbi kıyamete kadar bizim yolumuzda bulunanlar, bizi sevenler ve ömründe bir kere türbemize gelip ruhumuza Fâtiha okuyanlar bizimdir. Bize mensup olanlar, denizde boğulmasınlar, ahir ömürlerinde fakirlik görmesinler, imanlarını kurtarmadıkça ölmesinler, öleceklerini bilsinler ve haber versinler ve de ölümleri denizde boğularak olmasın.” diye dua ettiğini söyledi.

Ayda bir Mardin Artuklu Üniversitesi öğrencilerine yönelik yapılacak olan ‘Davetçinin Azığı, Davanın Öncüleri’ adlı seminere her ay farklı konu ve konukların olacağı ifade edildi.

Haber : Mustafa Erkar

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EĞİTİM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com