www.mardinnethaber.com
Öğrencilerden, Cumhuriyet Bayramı programı
30.10.2018 15:47 Mardin Nethaber

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 95. yıl dönümü münasebetiyle Mehmet Edip Fatma Yüksel Kız Anadolu Lisesinde program düzenlendi.

Okulun bahçesinde düzenlenen programa Mehmet Edip Fatma Yüksel Kız Anadolu Lisesi müdürü Yahya Kara, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal Marşının ardından okulun öğrencilerinden olan Esra Arslan günün anlam ve önemine binaen hazırlanan konuşma metnini okudu. Cumhuriyetin önemine vurgu yapılan metinde Arslan, Cumhuriyetin halkın seçme seçilme özgürlüğünü eşitliğini ve düşüncelerini ön planda tutan bir yönetim şekli olduğunu söyledi.

Arslan, “Gazi Mustafa Kemal bu yönetim şeklinin Türk ulusunun kişilik ve karakterine en uygun yönetim şekli olduğunu düşünerek, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasını sağlamış, ülke yönetiminde halkın söz sahibi olmasını sağlamıştır. Bu doğrultuda biz yeni nesillere düşen en büyük görev ve sorumluluk Türkiye Cumhuriyetinin bölünmez bütünlüğünü savunmak, iç ve dış tehlikelere karşı duyarlı olmaktır. Nitekim 15 Temmuz 2016 gecesi bu ön görü fiili olarak gerçekleşmiş, Türk halkı Kurtuluş savaşında olduğu gibi tek yumruk olarak gereken cevabın verildiğine dikkat çekti.”

Daha sonra okulun son sınıf öğrencilerinden olan Muhammed Emin Akın’ın okuduğu ‘Yaşasın Cumhuriyet’ adlı şiiriyle öğrencilerden büyük alkış alırken, Gülsüm Elkatmış’ın okuduğu ‘Bu gün’ adlı şiiri öğretmen ve öğrenci arkadaşlarından büyük beğeni topladı.

 Okul öğrencileri tarafından hazırlanan program, tebriklerin ardından son buldu.

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EĞİTİM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com