www.mardinnethaber.com
Teröristlerden kaçan çocuklar Cumhuriyet Bayramını kutladı
30.10.2018 14:17 Mardin Nethaber

 

 

      Savaş mağduru öğrenciler kendi ülkelerinin yıkılmasından duydukları üzüntüyü dile getirerek geleceğin doktor ve mühendisleri olarak ülkelerine hizmet etmek istediklerini söyledi. Mardin 21 Kasım Şehir Stadyumu'nda düzenlenen Cumhuriyetin 95. yıldönümü kutlamalarına katılan savaş mağduru öğrenciler, Cumhuriyet Bayramı'ndan duydukları sevinci dile getirerek kendi ülkelerinden terör örgütlerinden kaçarak Türkiye’ye geldiklerini Cumhuriyet Bayramı'nı kutladıkları için de çok mutlu olduklarını ifade etti. Irak ve Suriye’deki savaştan kaçarak gelen öğrenciler Cumhuriyet Bayramı'nın coşkusuna Mardinli öğrenciler ile birlikte yaşadı. Cumhuriyet ile yönetilen bir ülkede yaşamaktan mutlu olduklarını ifade eden ve Irak’ta DEAŞ'ten ailesi ile birlikte kaçarak Türkiye’ye gelen El Mumin Hüseyin İbrahim, "5. sınıfa giderken Irak’ta DEAŞ vardı ve Türkiye’ye geldik. Burada arkadaşlarımla oynuyorum eğlene biliyorum dışarı çıkabiliyorum. Irak’ta hiç evden çıkamıyordum. Türkiye’de Cumhuriyet bayramını kutlamak çok güzel. Türkiye çok güzel. Babam Irak’a gidelim diyor ben gitmek istemiyorum" dedi.
Suriye’den Türkiye’ye gelen Bedrettin Hüseyin, savaştan kaçarak ailesi ile birlikte Türkiye’ye geldiklerini belirterek,

     “Türkiye çok güzel. Suriye'nin
Türkiye gibi olmasını isterdim. Birleşse çok güzel olurdu. Türkiye’de doktor olup Suriye’de doktorluk yapmak istiyorum" diye konuştu.
Suriye’den Türkiye’ye gelen bir başka öğrenci olan Nuri Hadi Ağrı, Türkiye’de olmaktan ve Cumhuriyet Bayramı'nı kutlamaktan çok mutlu olduklarını ifade ederek, “Türkiye’de Cumhuriyet Bayramı'nı kutlamak çok güzel. Suriye’de savaş olmasa daha iyi bir yönetim olsa çok güzel olurdu. Bir ülkenin bağımsız olması çok güzel. Ben ilerde mühendis olmak istiyorum" şeklinde konuştu.
Öğrenciler savaşa karşı olduklarını ve Cumhuriyetle yönetilmek istediklerini dile getirerek törende askeri birliklerin geçişleri sırasında coşkuyla alkışladı. 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Güncel
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com