www.mardinnethaber.com
Derik zeytini tezgâhtaki yerini aldı
16.10.2018 17:33 Mardin Nethaber

 

Mardin’in Derik ilçesinde yetişen yeşil zeytinde yapılan hasadın tamamlanmasıyla birlikte tezgâhta ki yerini almaya başladı.

Ekim ayının gelmesiyle beraber şehrin her yerinde zeytin tezgâhları bulabilmek mümkün oluyor. 7 ile 15 lira arasında değişen zeytin fiyatlarına vatandaşlar da yoğun ilgi gösteriyor. Öte yandan zeytin satıcıları doğal zeytinin daha sağlıklı olduğunu vurguladı.

Mardin genelinde 50 bin dekar üzerinde zeytin üretimi yapıldığı bunun 25 bin dekarının Derik ilçesinde bulunduğu ve burada yaklaşık 10 farklı çeşit zeytin türü yetiştirildiği belirtildi.

Yapılan açıklamada Derik zeytini için zeytin üreticileri projeler üreterek dünya pazarında markalaşmayı hedefliyor. Her yıl markalaşma yolunda bir adım daha ileri gidildiğine dikkat çekilerek,  Derik zeytinini Türkiye’ye ve hatta Dünya’ya tanıtmak için yapılan çeşitli etkiliklerle tanıtılmaya çalışıldığı kaydedildi.

Derik zeytinini tanıtmak için birçok proje yapıldığı, yaklaşık iki yıldır Almanya ve birçok Avrupa ülkesinde yer alan fuarlarda Derik zeytinini, zeytinyağını dünya piyasalarına tanıtılmaya çalışıldığı ifade edildi.

Her yıl Ekim ayının ilk haftalarında başlayarak Aralık ayının sonuna kadar devam eden sezon için Mardinli kadınlar da hazırlıklarını tamamladı. Tuz ve limonların alan kadınlar, yerli zeytinin yapımı için tezgahtan eve gelmesini bekliyor.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Güncel
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com