www.mardinnethaber.com
Mardin’de 5. Ulusal Erişkin Bağışıklaması Sempozyumu yapıldı
12.10.2018 15:43 Mardin Nethaber

 

5. Ulusal Erişkin Bağışıklaması Sempozyumu büyük katılımla Mardin’de yapıldı.

Özel bir otelde gerçekleşen sempozyuma Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, KLİMİK Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay AZAP, İl Sağlık Müdürlüğünün Daire Başkanları, Başkan Yardımcıları, Dernek Üyeleri, Aile Hekimleri ve Enfeksiyon Uzmanları katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Mardin İl Sağlık Müdürü Yavuz, aşının insan sağlığı için yapılabilecek en büyük hizmetlerden biri olduğunu belirterek, bu nedenle Sağlık Bakanlığı çalışanları olarak aşı ve aşılamanın öneminin bilincinde olduklarını söyledi.

Ülkemizde her yıl 14 bin insanın yapılan aşılarla ölümden kurtarıyor ve daha binlercesinin sakat kalmasına engel olduklarını ifade eden Yavuz, “Ülkemizde 1981 yılından bu yana yürütülen Genişletilmiş Bağışıklama Programı kapsamında başarılı çalışmalar yapılmıştır. Aşılama kapsayıcılık hızları giderek yükselmiş buna bağlı aşılar ile önlenebilir hastalıklarda belirgin düşüşler yaşanmıştır.” dedi.

Konuşmasını devamında Yavuz, “Bununla birlikte Genişletilmiş Bağışıklama Programı hedefimize ulaşılması ve ulaşılan hedeflerin sürdürülmesi için her çocuğun sağlıklı yaşamayı hak ettiği unutulmamalıdır. Ayrıca aşıların sadece çocukluk dönemini değil her yaştan insanı hedeflediği vurgulanmalıdır. Eksik aşılı ve aşısız 15 yaş altı çocukların tespit edilerek aşıları tamamlanmalı, Okul aşılamaları titizlikle devam ettirilmelidir. Ülkemizde bulunan göçmenlerin 5 yaş altı nüfuslarının aşıları tamamlanmalı ve yapılan aşılar kayıt altına alınmalıdır. Aşı ile önlenebilir hastalıklar açısından risk altındaki gruplara yönelik aşı uygulamalarına devam edilmelidir. Sağlık çalışanlarının gerek kendilerinin hastalıklardan korunması gerekse hizmet sundukları hastalara ve ailelerine hastalığı bulaştırma risklerinin ortadan kaldırılması amacıyla aşılanmaları özellikle önemlidir. Midyat ilçemizde bulunan göçmen kampında tüm misafirlerimiz ve kampta görevli tüm personellere kamp kapatılmadan bir hafta önce rutin aşı takvimi dışında Ağustos ayında toplam 3 bin 600 kişi aşılanmıştır. Dünyada ve ülkemizde artan aşı reddi oranının düşmesi ile ilgili çeşitli önlemler alınmıştır.” şeklinde konuştu.

Sempozyuma katılan KLİMİK Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap ise yaptığı konuşmada, aşı insanlık tarihindeki en büyük buluş olduğunu belirterek, aşılama yapan bir hekimin insan sağlığına yapabileceği en büyük katkıdır dedi.

Günümüzde insanlarda hastalık yaptığı bilinen 400’den fazla patojenin 34’üne karşı aşı geliştirildiğini ifade eden Azap, Ülkemizde ulusal aşılama programı kapsamında çocuklarda 13 hastalığa karşı aşı uygulanmaktadır. Mevcut aşılama ile her yıl 14 bin ölüm önlenmektedir. Dünya nüfusunun artması ve ortalama yaşam sürelerinin uzaması göz önünde bulundurularak erişkin aşılamasında da çocukluk çağı aşılarındaki kapsayıcılık oranlarına ulaşılması için çalışmalar devam etmektedir.’’ ifadelerini kullandı.

İki gün sürecek olan 5. Ulusal Erişkin Bağışıklaması Sempozyumda aşılama ile ilgili birçok konu ele alınacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com