www.mardinnethaber.com
Büyükşehir Belediyesinden çevre dostu proje
12.10.2018 13:33 Mardin Nethaber

 

 

     Biyolojik yöntemlerin kullanıldığı tesiste atık suyun arıtılması için bakteriler faydanılıyor. Yüzde 88-90 oranında temizlenen su, salındıktan sonra tarımsal alanda kullanılıyor.
Tesiste arıtmadan sonra biriken çamur ise hem gübre hem de enerji hammaddesi olarak kullanma imkânı sağlıyor.
Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, “Mezopotamya Ovası,

ülkemizin, bölgemizin ve dünyanın tarımsal faaliyet yapılan önemli ovalarından bir tanesi. O nedenle de çevresel kirliliği dikkate alıyoruz.” dedi.
Büyükşehir Belediyesi olarak çevre kirliliğini önleyici bütün tedbirleri ortaya koyduklarını aktaran Yaman, şöyle devam etti: “Mardin merkez, Artuklu, Yeşilli ve Kızıltepe ilçelerinde evsel ve sanayi atık sıkıntısını gidermek için atık alanlarımızı oluşturduk ve şuan tam kapasite ile çalışıyor. Aynı zamanda da diğer ilçelerimiz içinde bu projelerimiz devam ediyor. Çöp toplama alanlarımızı disipline ettik. Merkezde yine oluşabilecek kirlilik için alanlarımızı oluşturduk.

Araç ve eleman takviyesi yaptık. Çöplerde düzenli bir şekilde toplanıyor.”
Yaman, “Mezopotamya ve ülkemize karşı bir sorumluluğumuz var tabi. Yani bu ovada iyi tarım yapılması, bu ovanın korunması ve çevre kirliliğinden etkilenmemesi bizim için önemli.
Bu ovanın büyük çoğunluğu Mardin’de. Mardin açısından bu çalışmaları dikkate alıyor ve önemsiyoruz. Daha temiz, daha yaşanılabilir bir Mardin hayalimiz var. Çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz.” diye konuştu. 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com