www.mardinnethaber.com
Mardin Olgunlaşma Enstitüsü Aşçı Yetiştirecek
11.10.2018 15:11 Mardin Nethaber

 

Bu güne kadar birçok başarıya imza atmış Mardin Olgunlaşma Enstitüsü bünyesinde açtığı iki yıllık eğitim programıyla Mardin mutfağını yaşatılmaya devam edecek.

Mardin’in simgesi haline gelmiş tarihi Kız Meslek Lisesi binasında eğitim programlarına devam eden Mardin Olgunlaşma Enstitüsü, Mardin mutfağının kadim lezzetlerini yaşatmak amacıyla açtığı iki yıllık eğitim programıyla Nusaybin Halk Eğitimi Merkezi mutfağında çalışmalarını sürdürecek.

Mardin’in geleneksel el sanatlarını yaşatma, koruma ve geliştirmek amacıyla faaliyetlerini sürdüren Mardin Olgunlaşma Enstitüsünde bundan böyle Mardin mutfağına ait unutulmaya yüz tutmuş yiyecek ve içecek kültürünü yaşatacak.

Mardin Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Metin Değer konuyla ilgili yaptığı açıklamada, iki yıllık eğitim programı ile çok sayıda aşçının yetişeceğini belirterek, ustalık eğitiminde kullanılacak Mardin’e ait birçok yöresel lezzetin belirlendiğini söyledi.

“Mardin sadece köklü tarihi ile değil mutfağıyla da tanınmalı"

Değer, "Yeni kurduğumuz mutfağımızda yapacağımız çalışmalar ile Mardin mutfağının kadim lezzetlerini yaşatmak ve bu konuda bilgi, becerisi yüksek olan büyüklerimizden yaralanarak ve araştırmalar yapacak bölgemizin lezzetlerini hem kayıt altına alacağız hem de en güzel şekilde tanıtılmasını sağlayacağız. Mardin Olgunlaşma Enstitüsü yapacağımız çalışmalar neticesinde yeni nesillerinde unutulan Mardin mutfağını tanımalarını istiyoruz. Mardin'in sadece köklü tarihi ile değil, zengin mutfak kültürüyle de tanınmasını istiyoruz.” dedi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Güncel
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com