www.mardinnethaber.com
Hurdacılar tarihi dokuya zarar veriyor
09.10.2018 18:39 Mardin Nethaber

 

Hurdacılar tarihi Mardin sokaklarında büyük araçlar kullanarak, Mardin’in tarihi dokusunu tamamlayan sokaklarda büyük tahribatlar yapıyor.

Son zamanlarda Mardin’de sektör haline gelen hurdacılar, büyük araçlarla girdikleri ara sokaklarda Mardin’in tarihi dokusuna büyük zarar veriyor.

Özellikle tarihi mekânların bulunduğu merkez Artuklu ilçesi eski Mardin’de bulunan tarihi binaların duvarlarında oluşan bu derin izler, Mardin’in motifine ve tarihi dokusunda büyük tahribatlar oluşturuyor.

Büyük paralar harcanarak restorasyonu yapılan tarihi Mardin sokakları, hurdacılar tarafından kullanılan büyük araçlar vasıtasıyla sokaklarda tahribatlar oluştururken, sokakları oluşturan tarihi binaların duvarlarında derin izler açtığı gözlendi.

Hurdacılar tarafından sokaklarda sürüklenen büyük hacimli hurdalar ise tarihi sokakların zeminine de büyük ölçüde hasarlar oluşturduğu, sokaklarda sürüklenen bu hurdalar, büyük emek harcanarak döşenen ferşlerin yerlerinden sökülmesine neden olduğu belirlendi.

Sokaklardan geçen büyük hurda araçları çoğu yerde kasaları duvarlara sürterek, burada monte edilen atık su borularını, elektrik ve telefon bağlantı kablolarını kopararak, burada ikamet eden vatandaşlara büyük eziyetler yaşatıyor. Hatta çoğu zaman yüksek sesle yaptıkları anonslar çevre kirliliğine neden olurken; küçük yaşta ki çocukları, yaşlıları ve yatalak hastaları, olumsuz yönde etkiliyor ve rahatsız ediyor.

Vatandaşlar, Mardin tarihi dokusunun daha fazla zarar görmemesi noktasında yetkililerden bir an önce gerekli girişimlerin yapılmasını istiyor.

Haber : Mustafa erkar

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com