www.mardinnethaber.com
Mardin’de ‘Dünya Yürüyüş Günü’ programı düzenlendi
03.10.2018 13:27 Mardin Nethaber

 

Her yıl 3-4 Ekim tarihleri arasında kutlanan “Dünya Yürüyüş Günü” münasebetiyle Mardin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bir program düzenlendi.

21 Kasım Şehir Stadyumunda düzenlenen programa Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, Mardin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ile Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı çalışanları, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü çalışanları, Mardin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü çalışanları, öğretmenle, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saat 10.00’başlayan programda katılımcıların ellerinde “Her Gün 10 Bin Adım” yazılı dövizlerle yürüyüş yapıldı. Etkinlik alanında spor uzmanları eşliğinde fiziksel aktivite yapılarak, programa katılan öğrenciler tarafından çuval oyunu ve halat çekme yarışları yapıldı. Çuval ve halat çekme yarışmasında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

Program da konuşan Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, “Dünya Yürüyüş Günü” münasebetiyle gerçekleştirdiğimiz programda obezitenin azaltılması, toplumda sağlıklı beslenme alışkanlıklarını geliştirilmesi, fiziksel aktivite düzeyini artırmak ve sağlıklı yaşam kültürünün yerleşmesini sağlamak amacıyla böyle bir program düzenleme gereksinimi duyduklarını söyledi.

Hareketli yaşamın önemi konusunda farkındalığın artırılması ve sağlıklı yaşam kültürünün geliştirilmesine de dikkat çeken Yavuz, “Obezite, hipertansiyon, diyabet ve kalp-damar hastalıklarının nedenlerinden biri olan hareketsiz yaşamdır.  Bu konuda farkındalığı artırmak ve toplumu hareketli yaşama teşvik etmek amacıyla her yıl çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.” dedi.

Konuşmasının devamında Yavuz, “Günlük yaşamda bireylerin yaşa, cinsiyete, yaptığı işe, genetik ve fizyolojik özelliklerine ve hastalık durumuna göre değişen günlük enerjiye ihtiyacı vardır. Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır. Hareketli yaşamın önemi konusunda farkındalığın artırılması ve sağlıklı yaşam kültürünün geliştirilmesi amacıyla bu tür etkinlikler başta Bakanlığımız olmak üzere tüm illerimizde sürekli yapıldığını söyledi.”

Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanı sıra egzersiz, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul edildiğini ifade eden Yavuz,

Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz. Gün içerisinde toplu taşım aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir iki durak önce inip yürüyebilirsiniz. Size en yakın belediyelere ait yürüyüş yollarından veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait spor tesislerinden faydalanabilirsiniz. Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz. Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.” açıklamasında bulundu.

Programın sonunda yürüyüş etkinliğine katılanlara ağız ve diş sağlığı seti ve “Dünya Yürüyüş Günü” başlığı altında yer alan broşürlerin dağıtımı yapıldı.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com