www.mardinnethaber.com
Masalcılar Mardin’de Buluştu
03.10.2018 12:55 Mardin Nethaber

 

 

     Mardin Müze Müdürlüğü bahçesinde bu yıl “Açıl susam açıl” teması ile gerçekleştirilen Masalcılar Buluşması’na Türkiye’nin dört bir köşesinden gelen 49 masal anlatıcısı katıldı. 2-7 Ekim tarihlerinde Tarihi Mardin Damları, okullar ve sokaklarda anlatılacak olan masallarda hedef somut olmayan kültürel miras olan masalların yeni nesillere aktarılması.

“Değerlerimizi korumak hepimizin görevi”

Programın açılışın-da konuşan Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, “Somut olmayan kültürel mirasla ilgili müze müdürlüğümüz olarak yaptığımız çalışmalardan birisi olarak masallar anlatılsın masallarımızda yaşasın. Somut olmayan kültürel değerlerin yemeklerin geleneklerin göreneklerin taşıyıcısı aslında hepimiziz. Biz yeni bir nesle aktardığımız zaman taşıyıcılığımızı sağlaya-biliyoruz. Bir farkındalık projesi. Somut olmayan kültürümüz şarkılarımız, türkülerimiz biz değer vermezsek ve farkında olmaz isek geleceğe akta-rılmayacak. Hepimizin görevi bunları korumak” dedi.
“Masal Şehri Mardin’de gerçek masalcılar”
Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürü Alaadin Aydın, masal şehri Mardin’de etkinliğin gerçekleştiril-mesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Tarih ve masal şehri Mardin’de masalları gerçek masalcılardan dileyeceğiz" diye konuştu.

Etkinliğe katılan Reşide Çelik de, “Etkinlikten çok mutlu oldum. Kızım torununa hala masallar anlatıyor. Etkinliklerin devam etmesini istiyoruz. Şimdiki diziler yerine bu masalları dinlemeyi ben tercih ediyorum” dedi.
Masalcılardan Sezai Sarıoğlu, "Biz buraya çoğalmaya ve masal olmaya geldik" diyerek, “Mardin şiirli masalsı bir şehir. Bu arada bazen masal anlatacağız bazen kıssa bazen hisse olacağız” diye konuştu.
Konuşmaların ardından masalcılar masalları izleyicilerle paylaştı.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com