www.mardinnethaber.com
Mardin’de Akılcı İlaç Kullanımı Değerlendirme Toplantısı yapıldı.
01.10.2018 16:22 Mardin Nethaber

 

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu paydaşlığında Mardin’de Akılcı İlaç Kullanımı Değerlendirme Toplantısı yapıldı.

İki oturum şeklinde gerçekleşen toplantının ilk oturumuna birinci basamakta sağlık hizmetleri veren aile hekimleri, son oturuma ise ikinci basamakta çalışan uzman hekimleri eğitime katılım sağladı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Mardin İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Saffet Yavuz,‘’ Mardin İl sağlık Müdürlüğü olarak Antibiyotik konusunda son üç yıldır bu konuda yapılan bilgilendirme toplantıları ile antibiyotik kullanımını azatlıklarını söyledi.

Yavuz, “Verilen eğitimler ve birimlere gönderilen bilgilendirme yazıları ile hekimlerimize ulaştık. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, ilaçların yüzde ellisinden fazlası uygun olmayan şekilde reçetelenmekte, temin edilmekte ve satılmaktadır. Tüm hastaların yarısı da ilaçlarını doğru şekilde kullanamamaktadır.” dedi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorun olduğunu anlatan Yavuz, “Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyumunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, advers olay görülme sıklığının artmasına, tedavi maliyetlerinin artmasına neden olur.” Açıklamasını yaptı.

Konuşmasının devamında Yavuz, “Bir endikasyon için uygun ilaç, etkililik, güvenlik, uygunluk ve maliyet kriterleri dikkate alınmışsa akılcı olarak seçilebilir. Akılcı İlaç Kullanımının sağlanması konusunda farkındalığı oluşturulması ve toplum bilincinin artırılmasında hekim, eczacı,  hemşire, diğer sağlık personeli, hasta/ hasta yakını, sektör, düzenleyici otorite, meslek örgütleri ve diğer gruplar sorumluluk sahibi taraflar olarak sayılabilir.” ifadelerini kullandı.

Özel bir otelde gerçekleşen toplantıya; Mardin İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Saffet Yavuz, , Prof. Dr. Ateş Kara, Prof. Dr. Ayper Somer, Prof. Dr. Zeynep Ülker Tamay, Prof. Dr. Semra Şardaş, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hidayet Bakaç ve Akılcı İlaç Kullanımı Dairesi Başkanı Ecz. Mesil Aksoy konuşmacı olarak katıldı.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com