www.mardinnethaber.com
Organik Tarıma Akademisyen Desteği
20.09.2018 15:56 Mardin Nethaber

Mardin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Mardinde organik bağcılık yapan çiftçilere akademisyen desteği verilerek, akademisyenler eşliğinde eğitim verildi.

Mardin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında Midyat İlçesi Sarıkaya mahallesinde Organik üretimde bulunan üreticilere yönelik ‘Organik Bağcılık’ eğitimi düzenlendi.

Eğitimde Organik Bağcılıkta Hastalık ve zararlılar ile mücadele, budama teknikleri, bakım ve gübreleme konularında Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi bahçe bitkileri bölümünde görevli Doç. Dr. Gültekin Özdemir tarafından çiftçilere ‘Organik Bağcılık’ eğitimi verildi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan Önen tarafından yapılan açıklamada Organik tarım; tarımsal çevre kirlenmesini önleyen, kimyasal girdilerin insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilen bir tarım yöntemi olduğunu söyledi.

Özdemir, “Son zamanlarda beslenme bilincinin artmasıyla, organik besinlerin önemi artmaktadır. İlimizde 30 bin hektar alanda üzüm üretimi yapılmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Organik Tarımın yaygınlaştırılması ve kontrolü projesi kapsamında ilimizde 8 bin dekar alanda Organik Üretim yapılmaktadır. Üretilen ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Organik Tarımın Yaygınlaştırılması konusunda çalışmalarımız hız kesmeden devam edilecektir.” ifadeleri kullanıldı.

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EĞİTİM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com