www.mardinnethaber.com
Mardin Veteriner Hekimleri Şarbon vakasından endişeli
19.09.2018 18:28 Mardin Nethaber

21 Ağustos 2018 tarihinden bu güne kadar gerek sosyal medya, gerekse yazılı ve görsel medya üzerinden gündeme gelen şarbon hastalığı vakalarının görüldüğü iddiaları üzerine Mardin Veteriner Hekimler Odası tarafından konuyla ilgili bir açıklama yapıldı.

Her gün bir başka şehirde şarbon hastalığı teşhisi konulmuş, insanların ya da karantinaya alınmış şarbonlu hayvanların haberini aldıklarını belirtilen açıklamada;

“Bu gelişmelerle birlikte yetkililerin ithal edilen hayvan sayısı ve bu hayvanların dağıldığı yerle birlikte karantinaya alınmaları, şarbon teşhisi konmuş insanların sağlık durumları ile ilgili bilgileri paylaşmaması hepimizde derin bir endişe uyandırmaktadır. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Bitlis’in Güroymak ilçesinden gelen 10 yaşındaki bir çocuk hastanın kan-gaita tetkikleri ile kanıtlanmış bağırsak şarbonuna bağlı ölümü endişelerimizi artırmıştır.  Maalesef Mardin de Özel bir hastanede ise bir vatandaş ŞARBON tanısıyla karantinaya alınmıştır. 28 Nisan 2018 tarihli bir düzenleme ile ithal edilen hayvanların sağlık denetimlerinde veteriner hekim zorunluluğunun kaldırılarak ziraat mühendisi, orman mühendisi, kimya mühendislerine de yetki verilmiştir. Böylelikle hastalığı tanıyan meslek gruplarından olan Veteriner Hekimleri bu denetimlerden uzak tutulmuştur.”

İthal edilecek hayvanların, ihracatçı ülkede Bakanlık çalışanı veteriner hekimlerin kontrolünden geçmesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada; “Sınır bölgelerinde veteriner kontrolünde kurulan karantinada tutularak olası bir hastalığın ortaya çıkması ve hayvana mikrop bulaşmış halinde hastalığın ortaya çıkması için gereken 21 günlük kuluçka süresinin tamamlanması ve ülkeye girmeden önce de laboratuar tetkiklerinin tekrarlanması işleminin yapılmayacağı anlaşılmıştır. Şarbon hastalığı denetimden kaldırılan bu uygulamalar nedeniyle hem insanlar hem de hayvanlar arasında yayılmaya devam etmektedir. Bayram öncesinde Brezilya’dan ithal edilen hayvanların laboratuvar sonuçları alınmadan, 21 günlük karantina işlemlerinin tamamlanmadan ülkeye ithal edilmesi hastalığın ülkeye sokulması demektir.”

 Açıklamanın devamında şu önerilere yer verildi:

“Tarım ve hayvancılık üretimi desteklenmeli, gıda ithalatına bağımlılık ortadan kaldırılmalıdır. Gıda denetimleri yapılmalı, sonuçlar kamuoyu ile paylaşılmalı ve sağlıklı olmayan besinler piyasadan çekilmeli, üreten ve sağlıksız olduğunu bilerek satışını yapanlar cezalandırılmalıdır. Besin maddeleriyle ilgili tüm denetimler konunun uzmanları tarafından yapılmalıdır. Kurbanlık hayvanlar da dâhil olmak üzere tüm hayvan kesimleri veteriner hekim kontrolünde yapılmalıdır. Günümüzün sorunu olan şarbon hastalığı ile ilgili olarak Brezilya’dan kaç hayvan ithal edildiği, bu hayvanların nerelere dağıldığı, dağıldıkları yerde karantinada tutulup tutulmadıkları, kaç tanesinin kesildiği ve tüketime sunulduğu gibi tüm toplumu ilgilendiren sorulara ivedilikle cevap verilmelidir. Güvenli besine ulaşmak hepimizin hakkıdır. Şarbon ölümlere neden olmaya başladı ve ciddi bir hal almıştır. Yetkilileri daha fazla ölüm yaşanmadan ilgili meslek örgütleri ile işbirliği içinde önlem almaya davet ediyoruz.” denildi.

Açıklamanın sonunda Şarbon hastalığı hakkında bilgiler verilerek, “Ot yiyen hayvanlarda görülen bir enfeksiyon hastalığıdır. Hayvandan insana bulaşan bu hastalık, hayvandaki yaraya temas edilmesi, hastalıklı hayvanın etinin yenilmesi ve bulunduğu alandaki şarbon sporlarının solunması sonucu insana bulaşır. İnsandan insana bulaşma ihtimali ise çok düşüktür. Şarbon hastalığı, deri, akciğer ve bağırsak yoluyla bulaşır. Tedavi olarak, bu belirtiler görüldükten hemen sonra Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanına başvurmak ve bir an önce antibiyotik tedavisine başlamak gerekir. Bu hastalıkta zaman ve erken teşhis önemlidir.” ifadeleri kullanıldı.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com