www.mardinnethaber.com
Mardin Temalı Karma Fotoğraf Sergisi açıldı
18.09.2018 16:32 Mardin Nethaber

Mardin Fotoğraf ve Sanat Derneği tarafından derlenen ‘Mardin Temalı Karma Fotoğraf Sergisi’ tarihi bir mekânda fotoğraf severlere kapılarını açtı.

Çoğu serbest meslek çalışanı ve üniversite öğrencilerinden oluşan dernek üyeleri turizm şehri olan Mardin’in tanıtımında bir nebze olsun katkıda bulunmak amacıyla böyle anlamlı bir çalışma başlattıkları belirtildi.

Açılan sergide derneğe bağlı 19 fotoğrafçı tarafından çekilen ve tablo haline getirilen 39 eser, tarihi Mardin’de bulunan Revaklı Cafede 20 Eylül’e kadar açık kalacak. Daha sonra sergi 22-27 Eylül tarihleri arasında Midyat’ta sergilenecek.

Sergi hakkında çeşitli açıklamalarda bulunan Mardin Fotoğraf ve Sanat Derneği Başkanı Latif Sakız, bu derneğin kuruluşunda bizleri arkadaşlarla bir araya getiren fotoğraf merakı ve fotoğraf sevgisi olduğunu söyledi.

 Serginin açılışında yetkili mercilerden destek alamadıklarını belirten Sakız, “Fotoğraf çekimlerinde Mardin halkı bizlere sempati doyarak yardımcı olurken, birçok girişimimize rağmen Mardin’de ki yerel yönetimlerden hiçbir destek alamadık. Sergimizi kendi imkânlarımızla açtık. Bu gibi çalışmaları yaparken özellikle maddi sıkıntılar yaşıyoruz. Sergide bulunan bütün tabloların hepsi dernek üyelerimiz kendi imkânlarıyla hazırlamış ve buraya kadar getirmişlerdir. Dernek olmamıza rağmen hiçbir yerden hiçbir şekilde ne maddi ne manevi destek alamıyoruz.” şeklinde konuştu.

Sakız, “Etkili ve yetkili mercilere destek için yaptığımız başvurular hep kale alınmıyor ve kulak ardı ediliyor. Ne yazık ki Türkiye’de sanata ve sanatçıya değer verilmiyor. Bu durum dernek olarak bizleri çok üzüyor. Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mustafa Yaman’ı ile Artuklu Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Şakir Öner Öztürk’ü sergimize davet etmek istedik, maalesef bir türlü onlara ulaşamadık ve davet edemedik. Bizde mecburen bu davetimizi sosyal medya üzerinden yapmak zorunda kaldık.” dedi.

Dernek hakkında da kısaca bilgiler veren Sakız, “Mardin Fotoğraf ve Sanat Derneğimizde 62 üye bulunmaktadır. Bu üyelerimiz içinde Ressam, El sanatları eğitmeni, Seramik, Sabun ve Bakır ustaları bulunmaktadır. Ekim ayında resim sergisi yanında bir karma sergide açmayı hedefliyoruz. Bu sergilerimizi imkânlar nispetinde üç ayda bir açmayı düşünüyoruz. Burada ki amacımız sadece ve sadece sanat adına bir şeyler yapmayı amaçlıyoruz. Yetkililerden tek isteğimiz bizlere sahip çıksınlar.” çağrısında bulundu.

 

Haber : Mustafa Erkar

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Güncel
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com