www.mardinnethaber.com
Aile Hekimlerinden Akdeniz Ateşi hastalığına yoğun ilgi
17.09.2018 17:45 Mardin Nethaber

 

Ailesel akdeniz ateşi ve otoenflamatuar hastalıkları güneydoğu bölge sempozyumu Mardin’de yapıldı.

Özel bir otelde düzenlenen sempozyuma Mardin İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Saffet Yavuz, Prof. Dr. Ayşe Huri Özdoğan, Prof. Dr. Özgür Kasap ÇOPUR,  Doç. Dr. Serdal Uğurlu, Uz. Dr. Kenan Barut, kurum müdürleri ve çok sayıda aile hekimi katıldı.

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü ile Dicle Kalkınma Ajansı'nın (DİKA) paydaşlığında yapılan sempozyumda Nadir Otoimmün Romatızmal Hastalıklar Dayanışma Derneği (FAROMDER) tarafından hazırlanan ve bu hastalığı anlatan Umut Sokağı adlı kısa metrajlı filmin gösterimi yapıldı.

Sempozyumun açılış konuşması yapan Mardin İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Saffet Yavuz, Ailesel akdeniz ateşi ve otoenflamatuar hastalıkları güneydoğu bölge sempozyumunun Mardin'de yapılıyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konuşmasının devamında Yavuz;  “Gerekli devlet desteği ve bilincini oluşturmak önemlidir. Türkiye´nin bu konuda çalışmaları dünya literatüründe kaynak kişi olarak bilinen profesör ve doktorlarla işbirliği içindedir. Aile Hekimlerimize FMF hastalığını tanıtmak, güncel bilgileri paylaşıp farkındalık oluşturmak ve hastaları uygun şekilde yönlendirmek için bu sempozyumun yeri ve önemi büyüktür. Sempozyumumuzun amacı, hastalarımıza, dayanışma, pozitif sosyal yaşam, aktif iş hayatı sağlamak, gerekli devlet desteği ve bilincini oluşturmak, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, il ve ilçe sağlık müdürlükleri ve destek olabilecek sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapmak, konuda uzmanlaşmamış sağlık çalışanlarının bilinçlendirmektir. Dileğimiz, Güneydoğu genelinde Ailesel Akdeniz Ateşi ve Otoenflamatuar Hastalıklara dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmaktır.” ifadelerini kullandı.

DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ise  yaptığı konuşmada, insana sağlığının önemine dikkat çekerek, "Bu bölgede akraba evliliğinden kaynaklanan çok önemli hastalıklar var. Bu noktada halkın bilinçlenmesi için ajansın her zaman desteği olacaktır." dedi.

FAROMDER Başkanı Birsel Ağca'da kendisinin de FMF hastası olduğunu, toplumda her 5 kişiden birinin FMF hastalığı taşıdığını belirterek, "Bu sessiz toplumun sesi olarak sizlere kendimizi ifade etmek istiyoruz. FAROMDER olarak İstanbul'da başlayıp Mardin'de devam ettiğimiz bu önemli buluşmada birçok FMF hastasının sesi olmaya devam edeceğiz." dedi.

Sempozyumun sonunda katılımcılara katılım belgesi verilerek, takdim edilmiş ve Sempozyumda eğitim veren hocalarımıza, ilgili kurumlara ve Sempozyum Düzeneleme Kurulu Başkanına plaket takdim edildi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com