www.mardinnethaber.com
Mardin'de üniversite öğrencilerine restorasyon eğitimi
15.09.2018 12:43 Mardin Nethaber

 

 

    Mardin Müzesi ve Kültürel Mirası Koruma Derneği işbirliği ile Türkiye’nin dört bir yanından seçilmiş restorasyon, mimarlık, müzecilik öğrencilerine yönelik Koruma Güz Kampı eğitim programı başladı. Türkiye’nin farklı üniversitelerinden ve yurt dışından gelen eğitimciler ve ustalarla sürdürülecek olan eğitimler bir hafta boyunca sürecek. Taşınır ve taşınmaz kültür miras-ları üzerindeki bozulma-ları anlayarak, özgün tasarıma ve geleneksel üretim yöntemlerine sadık kalarak onarmayı prensip olarak benimsediği bir program olduğu belirtildi. Öğrenciler üç farklı konuda teorik ve pratik eğitimler alarak tarihi yapıların restorasyonu, mobilya-taşınır eser restorasyonu ve kültürel miras yorumlama konu-larında çalışma yaptı.

Öte yandan öğrenciler tarihi yapıların restorasyonunda çalışan öğrenciler restorasyon ilkeleri konusunda farkındalıklarını artırarak mobilya, taşınır eserlerin konservasyonu, restorasyonu çalışmalarında ahşabın özellikleri ve koruma uygulamaları hakkında bilgi edindi. Kültürel miras yorumlama öğrencileri Mardin Müzesini gezerek teşhiri hakkında bilgi aldı. Müze eğitim etkinliklerimizden olan uçurtma atölyesine de katılan üniversite öğrencileri uçurtmalarını yaparak, kök boya baskı ve sikke atölyelerine katılarak eğlendi. Öğrenciler daha sonra Midyat’ta bulunan taş ocağını gezerek bir taşın ocaktan çıkartıldığı ilk andan mimari yapıya hazır hale geliş sürecini tüm aşamalarıyla izleyerek, program yürütücüsü akademisyen-ler eşliğinde detaylı bilgiler edindi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com