www.mardinnethaber.com
Mardin Devlet Hastanesinde ‘Gebe Okulu’ açıldı
14.09.2018 17:16 Mardin Nethaber

 

Mardin Devlet Hastanesinde açılan gebe okulunda ebe uzmanlar tarafından gebe olan bayanlara yönelik doğum öncesi ve sonrası uygulamalı doğum eğitimi verilecek.

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Devlet Hastanesinde açılan gebe okulunun fiziki yapısı tamamlanarak, önümüzdeki günlerde gebe olan bayanlara yönelik doğum öncesi ve sonrası uzman eğitmenler tarafından hizmet vereceği belirtildi.

Gebe okulu hakkında bilgi veren Mardin İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Saffet Yavuz, hastanemiz bünyesinde halkımıza en iyi sağlık hizmeti sunabilmek için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Hastanemizde hamile bayanlara yönelik bir ilke daha imza atarak ‘Gebe Okulu’ açmanın sevincini yaşıyoruz dedi.

Yavuz, “Hastanemizde açılan gebe okulumuzda sağlıklı bir gebelik süreci için sağlıklı beslenme, gebelikte yaşanılan sorunlar ve çözüm önerileri, bebeğin gelişimi, gebelikte tehlike işaretleri konularda eğitimler verilecektir. Bu eğitimler sayesinde anne adayları doğumun doğal ve sağlıklı bir eylem olduğunu fark edeceklerdir. Tün anne adaylarına açtığımız bu eğitim yuvasına katılarak, kendi yuvalarıymış gibi kullanmalarını istiyorum. Çünkü biz her alandaki hastamızı önemsiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında Yavuz; sağlıklı gebe, sağlıklı bebek anlayışıyla başlatılan gebe okulunun temel hedefi annelerin mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir gebelik ve doğum sürecini yaşaması, eşinin ve ailesinin de sürece katılmasını sağlamak olduğunu söyledi.                        

Gebe okuluna kayıt yapmak isteyen anne adaylarının hastanemiz giriş katında bulunan ‘Gebe Okuluna kayıt bürosundan yapabileceklerini ifade eden Yavuz, burada verilecek eğitimleri de şöyle sıraladı: Gebelikte ne gibi değişiklikler olur. Gebelikte bireysel bakımda nelere dikkat edilmelidir. Gebelikte beslenmede nelere dikkat edilmeli. Gebelikte görülen yakınmalarda beslenme nasıl olmalıdır. Gebelikteki tehlike belirtileri nelerdir. Gebelik döneminde egzersizler nasıl yapılmalıdır. Doğum başlama belirtileri nelerdir ve nasıl hazırlık yapmalıyım. Doğumda yapılması gerekenler nelerdir. Doğum sonu- lohusalık döneminde ortaya çıkan değişiklikler nelerdir. Doğum sonu-lohusalık dönemi tehlike belirtileri nelerdir. Doğum sonu dönemde yeni doğan bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir. Lohusalık döneminde egzersizler nasıl yapılmalıdır. Emzirmede dikkat edilmesi gerekenler nelerdir. Gebelikten korunma yöntemleri nelerdir şeklinde açıkladı.                                               

Açıklamasının sonunda Yavuz; gebeler, gebe eğitim salonuna gebe polikliniklerimiz ve kliniklerimizden yönlendirileceklerdir. Eğitime ilk kez başvuran gebeye güvenli annelik ve Gebe Okulu konularında bilgilendirme yapılarak isteyenlerin gebe bilgilendirme sınıfına kayıtları yapılacaktır. Eğitim alan gebeler “Gebe Bilgilendirme Sınıfı Katılımcı Bilgi Formu” ile kayıt altına alınacaklardır dedi.

 

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com