www.mardinnethaber.com
Derin kültürümüz Üretime yön vermeli
14.09.2018 14:03 Mardin Nethaber

 

 

         Sanatçı Murat Germen’in yeni sergisi Mardin Kent Müzesi’nde ziyarete
açıldı. Germen, “Bu kadar derin bir kültüre sahip, farklı uygarlıkların
geçtiği topraklarda yoğun bir üretim olmalı ” dedi.

Murat Germen'in yeni sergisi Mardin’de sanatseverlerle buluştu. “Fotoğrafın Türlü Halleri- Murat Germen: Kesit Retrospektifi” adlı sergi Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’nde ziyarete açıldı. Fotoğraflarındaki kentleşmenin etkilerini, yerel kültürlerin belgesel sürdürebilirliğini ön planda tutan sanatçı yeni sergisinde yine kentlere ve kentleşmeye farklı bir açıdan bakmamızı
Sağlıyor.
Kentlerin belleğini de diri tutan bu çalışmalar görsel kent tasvirlerinin sıradanlığını ve aşinalığını kırmayı amaçlıyor.
KENT TÜKETTİĞİ KADAR ÜRETMELİ
Mimarlık eğitimi alan, Sabancı Üniversitesi’nde dersler veren Murat Germen’in işlerinin temelinde kent kavramı yer alıyor. “Kent, kentlilik nedir, ne zaman bir yerleşmeye kent adını veririz gibi konulara takılıyorum. Sadece bir inşaat ya da AVM yapmakla orayı kent yapabileceğimizi sanıyoruz” diyen sanatçıya göre kentler tükett-iği kadar üreten yerler olmalı.
Kentin katmanlarının aynı zamanda o kentin içinde yaşayan insanların belliğini yansıttığına değinen sanatçı “Kentlerde ağırlığın artık tüketimden yana olduğunu görüyorum.

Bu kadar derin bir kültüre sahip, farklı uygarlıkların geçtiği topraklarda yoğun bir üretim olmalı. Hatta geçmiş katmanlara dair tüketimimiz çok fazla. Bu zenginliği kendi değerimiz olarak görmeliyiz. Buralarda her alanda yoğun bir üretim olmalı. Ben eğer olduğum kişiysem bu kentte ya da yaşadığım diğer kentlerde maruz kaldığım çeşitli insan grupları, kültürler ve dillerden kaynaklı.
Bunları kaydediyor olmam lazım ki fotoğraf aracılığıyla derdimi anlatayım” şeklinde konuşuyor. 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com